Good-SEO-Optimized-Article

در سال 2015 سئو رنکينگ بالاي گوگل به ميزان زيادي به محتواي سايت و کيفيت آن بستگي دارد. اما هنوز هم شمار زيادي از مردم هستند که نميدانند چگونه مطلبي بنويسند که خوانندگان را درگير خود کند. در اين مقاله به 7 نکته براي نوشتن يک مقاله مناسب سئو اشاره مي‌کنيم:

  • انتخاب موضوع

در زمان انتخاب موضوع خود کلمات کليدي و رقابت در جستجوها را به فراموشي بسپاريد و دقيقا درباره عنواني که براي مقاله گذاشته ايد بنويسيد. مطلبي بنويسيد که از ديدگاه خواننده تان جذاب بوده و او را وادار به ادامه مطالعه کند. به خاطر داشته باشيد که براي خواننده هاي سايتتان بنويسيد نه موتورهاي جستجو.

به هيچ عنوان در نوشته هايتان طعمه گذاري نکنيد! اين کار را ميتوانيد در تگ متاي توضيحات يا ديسکريپشن انجام دهيد. شايد اين موضوع عجيب باشد اما به خاطر سئوي درون سايتي، بايد از کلمات تمام کننده تا ميتوانيد کمتر استفاده کنيد.

  • جريان کلمات و ساختار محتوا

به خاطر داشته باشيد که هدف اصلي نوشتن يک مقاله عالي درگير کردن خوانندگان است. براي ساختار مقاله خود به اين ترتيب عمل کنيد: 1- عنوان اصلي مقاله، جذاب و حاوي کلمه کليدي مورد نظر؛ 2- يک توضيح مختصر از مقاله که به خواننده نشان دهد قرار است چه چيز بخواند؛ 3- عنوان دوم داراي کلمه کليدي ديگر؛ متن اصلي مقاله که قرار است خواننده را درگير خود کند، حداقل از 300 کلمه تشکيل شده باشد و کلمه کليدي با چگالي مناسب در آن وجود داشته باشد؛ 4- نتيجه گيري و چند خط کوتاه که خلاصه اي از آنچه خوانده شد به همراه آنچه قرار است در آينده در اختيار خواننده قرار گيرد درج مي‌شود.

متن نبايد خيلي طولاني شود تا نرخ فرار از سايت يا bounce rate خواننده را افزايش ندهد، مگر اينکه کاملا جذاب يا آموزشي پر فايده باشد که خواننده را مجبور به خواندن کامل آن کند. بهتر است عکس و ويدئو به فراخور مطلب در ميان آن گنجانده شود.

  • محتواي مورد علاقه نمايه سازي معنايي نهفته LSI

روش پر کردن متن از کلمات کليدي ديگر جواب نميدهد و شما را دچار پنالتي گوگل ميکند. امروزه ربات هاي گوگل از سيستم Latent Semantic Indexing يا نمايه سازي معنايي نهفته! استفاده مي کنند. يعني کلماتي نظير "و" ، "به" ، "اما" و غيره را حذف ميکنند و بعد مقاله را آناليز کرده تا موضوع آن را بفهمند. اگر شما متني پيرامون طراحي سايت بنويسيد، مثلا يک آموزش درباره استفاده از بوت استرپ در طراحي سايت بنويسيد، به راحتي توسط گوگل به عنوان يک متن مفيد در زمينه آموزش طراحي سايت شناخته شده و با همين کلمه کليدي رتبه بندي ميگردد.

  • براي موضوعاتتان تحقيقات ساده به عمل آوريد

اکثر اوقات بيشتر وقتمان به جاي نوشتن مقاله صرف تحقيق درباره آن مي شود. براي همين از نوشتن درباره موضوعي که اطلاعاتي درباره آن نداريم متنفريم! اگر هم چنين کاري را انجام دهيم قطعا به آن موضوع علاقه زيادي داشته ايم. بهتر است براي نوشتن خودمان را خيلي خسته نکنيم و موضوعاتي ساده تر پيدا کنيم و در ضمن به منابعي دسترسي داشته باشيم که تقريبا درباره هر چيز در آنها مطلب پيدا مي شود.

  • به زبان ساده بنويسيد

اگر تمام نکات گفته شده در بالا را در مقاله خود رعايت کرديد و هنوز هم خوانندگان مقاله شما را تا آخر نميخوانند، احتمالا به اين علت است که متن شما بيش از حد علمي و حرفه اي و ثقيل است. به خاطر داشته باشيد که بسياري از کاربران اينترنت هنوز دبيرستاني بوده يا در سالهاي اول دانشگاه به سر ميبرند. آنها حتي با ديدن يک فرمول در ميان متن هم آن را تخصصي فرض کرده و نميخوانند!

اگر امتياز رتبه بندي شما پايين است، به اين علت نيست که مطالب شما بي ارزش و بد هستند بلکه به اين خاطر است که تعداد کمي از بازديدکنندگان را به خود جذب ميکنند. پس لازم است مطالب شما به قدري ساده باشد که در عين فايده و جذابيت داشتن بتواند توجه قشر وسيعي از خوانندگان را به خود جلب کند.

  • استفاده از عکس

اين مورد را در شماره 2 نيز عنوان کرديم اما باز هم تکرار ميکنيم که به نوشته هايتان عکس اضافه کنيد. البته نه يک عکس ساده بلکه عکسهاي حرفه اي و جالب توجه. اين عکسها به راحتي موجب درگير شدن خوانندگان ميگردند. در اينجا چند سايت براي يافتن عکسهاي زيبا و حرفه اي پيشنهاد ميگردد.

Stocksnap

Death to the Stock Photo

Unsplash

  • محتواي کلاه سياه

به هيچ عنوان از متون ديگران براي سايت خود استفاده نکنيد. اگر واقعا ميخواهيد سئوي حرفه اي روي سايتتان انجام دهيد، دست به کار شده و براي خود مطالب اختصاصي بنويسيد. اگر به ترجمه مقالات وارد هستيد از مقالات زبان اصلي کمک بگيريد. به هر حال استفاده از مطالب ديگران علاوه بر نقض قانون کپي رايت موجب جريمه شدن سايت شما توسط الگوريتم پنگوئن گوگل نيز مي شود.

به هر حال اثر بک لينک در سئوي سايت کمرنگ شده و تاثير مطالب مفيد و اختصاصي و خواننده پسند بسيار زياد. اگر ميخواهيد براي سايت خود خدمات سئو انجام دهيد بايد با روش نوشتن مقالات جذاب آشنا شده و تمرين کنيد تا خود بتوانيد محتواي خوب و سئو پسند براي سايتتان بنويسيد.

مقالات مرتبط :

درخواست تماس