ثبت سند

سهولت كار كاربر با نرم افزار مالي خريداري شده امري بسيار مهم مي باشد. اصولا از نرم افزار و كامپيوتر بالاخص نرم افزارهاي مالي و اداري جهت راحت تر و دقيق تر شدن كار استفاده مي شود. يكي از فرم هاي نرم افزار حسابداري پيشرو كه كار با آن بسيار راحت و سريع است، فرم ثبت سند در نرم افزار حسابداري مالي مي باشد. در اين نوشتار راهنماي كامل كار با اين فرم به همراه ريزه كاري هاي موجود در فرم كه كار را براي هر كاربري با هر سطحي راحت مي سازد درج مي گردد.

 

  • پس از باز كردن فرم ثبت سند مي بايست آن را ذخيره كنيد. قبل از ذخيره كردن نميتوان اطلاعات جديد در آن وارد نمود. اين كار را ميتوان بدون استفاده از موس و فقط با زدن دكمه هاي اينتر و درج مشخصات فيلدهاي نوع سند و تاريخ سند انجام داد.
  • پس از ذخيره شدن سند، پوينتر موس خود به خود روي فيلد ورود كد "كل و معين و معين 2" قرار مي گيرد. چنانچه كد حساب خود را حفظ هستيد كافيست عدد آن را تايپ كنيد، در غير اينصورت مي توانيد در همان فيلد با حروف فارسي حساب خود را جستجو كنيد. مثلا اگر كلمه "سود" به فارسي تايپ شود، با بالا و پايين كردن فلش هاي جهت ياب كيبورد، جستجو ميان حسابهايي كه كلمه "سود" در آنها وجود دارد نظير "سود و زيان" ، "سود بانكي" ، "سود وام" و ... آغاز ميشود. زماني كه حساب مورد نظر خود را ديديد اينتر بزنيد تا آن حساب در آن سطر درج شود.
  • با زدن اينتر قبلي پوينتر خود به خود در فيلد ورود كد تفصيلي قرار ميگيرد. در صورت نياز به درج حساب تفصيلي به طريقي كه در سطر قبل گفته شد جستجو را انجام دهيد تا به كد حساب مورد نظر خود دست يابيد. (راه ديگر پيدا كردن حساب در اين دو فيلد، زدن "دكمه F9" و مشاهده كليه حسابها به صورت درختي، يا در تب بعدي به صورت ليست وار، و جستجو ميان آنها با استفاده از مستطيل زير كادر باز شده ميباشد.)

جستجوي حساب

  • پس از درج كدها اينتر بزنيد تا در فيلد شرح سطر قرار بگيريد. مي توانيد شرح خود را در اين فيلد تايپ كنيد، يا چنانچه مايليد شرح اين سطر با سطر قبلي يكي باشد، "دكمه F6" را بزنيد تا شرح سطر قبلي عينا در اين سطر بنشيند. در ضمن مي توانيد چند شرح كه همواره از آنها استفاده مي كنيد را در فرم درج شرح هاي استاندارد وارد كرده و با زدن "دكمه F9" به آن ها دسترسي داشته و از آن ها انتخاب كنيد.
  • با زدن اينتر وارد فيلد بدهكار و بستانكار مي شويد. مي توانيد عدد مورد نظر خود را در اين دو فيلد تايپ كنيد، يا چنانچه اين سطر آخرين سطر سند شما يا سطر دوم و تراز كننده سطر يا سطور قبلي بوده، "دكمه اسپيس" را بزنيد تا عددي كه سند را تراز ميكند به صورت "اتوماتيك و با تشخيص ماهيت بدهكار يا بستانكار بودنش" در فيلد درج و سطر ذخيره شود. مثلا اگر در فيلد بدهكار قرار گرفته ايد و سند با عدد 3000876 ريال بدهكار تراز مي شود، با زدن اسپيس اين عدد در فيلد بدهكار قرار ميگيرد. يا چنانچه اين عدد بايد بستانكار شود در فيلد بستانكار قرار ميگيرد.
  • اگر خواستيد سطري را ميان سطور قبلي درج كنيد، بايد ابتدا آن سطر را بزنيد، سپس آن تعداد سطور بالايش را كه ميخواهيد زير اين سطر باشد را با موس انتخاب و روي آن كليك راست و گزينه برش را انتخاب كنيد و همانجا مجدد كليك راست كرده و گزينه درج را بزنيد. سطور انتخاب شده زير سطر جديد ثبت شده درج ميشوند.

درج سطر حسابداري

چنانچه نرم افزار چك و بانك پيشرو را هم تهيه كرده باشيد، ميتوانيد مشخصات چك ها و تراكنش هاي انجام شده در حساب بانكي خود را به راحتي در آن ثبت كرده و سپس با تهيه ليست آن ها و زدن يك دكمه به راحتي و به صورت اتوماتيك سندشان را صادر كنيد. براي اين منظور ميتوانيد به مقاله انواع مراحل ثبت چك در نرم افزار حسابداري و صدور سند آن مراجعه كنيد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس