ثبت سند

سهولت کار کاربر با نرم افزار مالي خريداري شده امري بسيار مهم مي باشد. اصولا از نرم افزار و کامپيوتر بالاخص نرم افزارهاي مالي و اداري جهت راحت تر و دقيق تر شدن کار استفاده مي شود. يکي از فرم هاي نرم افزار حسابداري پيشرو که کار با آن بسيار راحت و سريع است، فرم ثبت سند در نرم افزار حسابداري مالي مي باشد. در اين نوشتار راهنماي کامل کار با اين فرم به همراه ريزه کاري هاي موجود در فرم که کار را براي هر کاربري با هر سطحي راحت مي سازد درج مي گردد.

 

  • پس از باز کردن فرم ثبت سند مي بايست آن را ذخيره کنيد. قبل از ذخيره کردن نميتوان اطلاعات جديد در آن وارد نمود. اين کار را ميتوان بدون استفاده از موس و فقط با زدن دکمه هاي اينتر و درج مشخصات فيلدهاي نوع سند و تاريخ سند انجام داد.
  • پس از ذخيره شدن سند، پوينتر موس خود به خود روي فيلد ورود کد "کل و معين و معين 2" قرار مي گيرد. چنانچه کد حساب خود را حفظ هستيد کافيست عدد آن را تايپ کنيد، در غير اينصورت مي توانيد در همان فيلد با حروف فارسي حساب خود را جستجو کنيد. مثلا اگر کلمه "سود" به فارسي تايپ شود، با بالا و پايين کردن فلش هاي جهت ياب کيبورد، جستجو ميان حسابهايي که کلمه "سود" در آنها وجود دارد نظير "سود و زيان" ، "سود بانکي" ، "سود وام" و ... آغاز ميشود. زماني که حساب مورد نظر خود را ديديد اينتر بزنيد تا آن حساب در آن سطر درج شود.
  • با زدن اينتر قبلي پوينتر خود به خود در فيلد ورود کد تفصيلي قرار ميگيرد. در صورت نياز به درج حساب تفصيلي به طريقي که در سطر قبل گفته شد جستجو را انجام دهيد تا به کد حساب مورد نظر خود دست يابيد. (راه ديگر پيدا کردن حساب در اين دو فيلد، زدن "دکمه F9" و مشاهده کليه حسابها به صورت درختي، يا در تب بعدي به صورت ليست وار، و جستجو ميان آنها با استفاده از مستطيل زير کادر باز شده ميباشد.)

جستجوي حساب

  • پس از درج کدها اينتر بزنيد تا در فيلد شرح سطر قرار بگيريد. مي توانيد شرح خود را در اين فيلد تايپ کنيد، يا چنانچه مايليد شرح اين سطر با سطر قبلي يکي باشد، "دکمه F6" را بزنيد تا شرح سطر قبلي عينا در اين سطر بنشيند. در ضمن مي توانيد چند شرح که همواره از آنها استفاده مي کنيد را در فرم درج شرح هاي استاندارد وارد کرده و با زدن "دکمه F9" به آن ها دسترسي داشته و از آن ها انتخاب کنيد.
  • با زدن اينتر وارد فيلد بدهکار و بستانکار مي شويد. مي توانيد عدد مورد نظر خود را در اين دو فيلد تايپ کنيد، يا چنانچه اين سطر آخرين سطر سند شما يا سطر دوم و تراز کننده سطر يا سطور قبلي بوده، "دکمه اسپيس" را بزنيد تا عددي که سند را تراز ميکند به صورت "اتوماتيک و با تشخيص ماهيت بدهکار يا بستانکار بودنش" در فيلد درج و سطر ذخيره شود. مثلا اگر در فيلد بدهکار قرار گرفته ايد و سند با عدد 3000876 ريال بدهکار تراز مي شود، با زدن اسپيس اين عدد در فيلد بدهکار قرار ميگيرد. يا چنانچه اين عدد بايد بستانکار شود در فيلد بستانکار قرار ميگيرد.
  • اگر خواستيد سطري را ميان سطور قبلي درج کنيد، بايد ابتدا آن سطر را بزنيد، سپس آن تعداد سطور بالايش را که ميخواهيد زير اين سطر باشد را با موس انتخاب و روي آن کليک راست و گزينه برش را انتخاب کنيد و همانجا مجدد کليک راست کرده و گزينه درج را بزنيد. سطور انتخاب شده زير سطر جديد ثبت شده درج ميشوند.

درج سطر حسابداري

چنانچه نرم افزار چک و بانک پيشرو را هم تهيه کرده باشيد، ميتوانيد مشخصات چک ها و تراکنش هاي انجام شده در حساب بانکي خود را به راحتي در آن ثبت کرده و سپس با تهيه ليست آن ها و زدن يک دکمه به راحتي و به صورت اتوماتيک سندشان را صادر کنيد. براي اين منظور ميتوانيد به مقاله انواع مراحل ثبت چک در نرم افزار حسابداري و صدور سند آن مراجعه کنيد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس