Web-design-mistakes

براي همه پيش مي آيد كه نگاهي به سايتي كه طراحي كرده اند انداخته و متوجه شده اند كه اشتباه كرده‌اند؛ و اين اشتباه يك ويرگول نابجا نبوده، بلكه مثلا اشتباه در سنجش كلي اندازه ها بوده و شخص باور نميكند كه چنين اشتباهي مرتكب شده باشد. به هر حال در زمان نمي شود به عقب رفت، و بايد اشتباه را در همان لحظه اصلاح نمود. در اين مقاله نگاهي به تعدادي از اشتباهات رايج در طراحي سايت و نحوه اصلاح يا عدم ارتكاب آن‌ها انداخته شده است.

1. طراحي بدون شبكه خطوط

چنانچه صفحه سايتتان را بدون طراحي روي كاغذ و مشخص كردن اندازه ها و مكان عناصر آن با استفاده از شبكه اي از خطوط بسازيد، سايتي حلق آويز در يك چارجوب لرزان خواهيد داشت! به هر حال ثبات بصري بسيار پراهميت بوده و به كاربران شما اجازه ميدهد به راحتي بالا تا پايين سايت شما را مرور كنند.

به تعدادي از طراحي سايت هاي اوليه خود نگاه كنيد و سعي كنيد مقياس كوچكي از آنها را روي شبكه خطوط يا گريد بسازيد. اين كار بهترين عيب يابي فشرده سايت بوده و ممكن است طراحي مجدد آن را بطلبد. استفاده از گريد ميتواند همه چيز را اعم از اندازه متن تا فاصله گذاري ها و ابعاد عكس ها، دقيق سازد. استفاده از گريد مرئي براي طراحي سايت امري كاربردي است، و ميتوان به جاي آن از نرم افزارهايي نظير UXPin و يا Adobe’s Creative Cloud نيز استفاده كرد.

2. استفاده از تم و قالب آماده بدون سفارشي كردن آن

هيچ اشكالي ندارد كه از يك تم يا قالب آماده و وب سايت از پيش طراحي شده استفاده نمود. اما تغيير ندادن آن قالب باعث مي شود كه سايتي شبيه صدها سايت ديگر در اينترنت داشته باشيد. پيشنهاد مي شود براي استفاده از قاب هاي آماده از نوع پولي آنها با هزينه پايين استفاده كنيد زيرا به شما مجموعه اي از ابزارها ميدهند كه ميتوانيد طراحي سايت را به راحتي تغيير دهيد.

3. استفاده از عكس هاي ضعيف در طراحي سايت

استفاده از عكس هاي بي كيفيت با رزولوشن پايين و بي ارتباط با برند سايت ميتواند منجر به نابودي سايت گردد. يك سايت خوب با عكس هاي با كيفيت عالي استارت مي خورد. به نفع شما است كه يك عكاس استخدام كرده يا خود به عكاسي حرفه اي براي سايتتان بپردازيد، از عكس هاي با كيفيت stock استفاده كنيد و يا روي عكس هاي موجود جلوه هاي هنري ايجاد كنيد.

4. عدم استفاده از الگوهاي رنگي يا تايپوگرافي

براي طراحي وب سايت، استفاده از رنگ ها يا تايپوگرافي هاي متناسب با موضوع و برند آن امري حياتي مي باشد. خوشبختانه اين موضوع را ميتوان حتي زماني كه سايت مدت هاست در اينترنت آپلود شده است انجام داد. ابتدا مجموعه اي از رنگ ها و اشكال تعيين كنيد و از ميان آنها يك تا سه رنگ و فونت كه ميخواهيد استفاده كنيد را انتخاب كنيد و تعيين كنيد كه آنها را چگونه در طراحي سايت خود وارد كنيد. زماني كه به يك جمع بندي نهايي رسيديد CSS سايت را با رنگ ها و فونت هاي درست تغيير دهيد و تاثير سريع آن را در سايت خود ببينيد.

5. مسيريابي كاملا پيچيده

يكي از مهمترين بحثهاي كنوني موجود در طراحي سايت استفاده از ابزار مسيريابي بسيار ساده در سايت و حياتي بودن آن مي باشد. انتخابهاي زيادي در اين زمينه وجود دارد كه از آنها ميتوان به منوهاي حرفي، آيكوني، منوي افتادني و ... اشاره نمود. به هر حال نبايد تمامي صفحات سايت را در منوها جا داد. بهتر است صفحاتي از سايت را كه داراي مطالب اصلي هستند در منو قرار داد و سپس صفحات فرعي زيرمجموعه آنها را در همان صفحات اصلي آدرس دهي نمود. ميتوانيد الگوي منوي خود را با كاربران سايت‌تان تست كنيد و ببينيد كدام حالت براي آنها ساده‌تر بوده و كدام آنها را بيشتر گيج ميكند.

6. سرعت بارگذاري پايين سايت

سايت كند وب سايت محسوب نميشود. كاربران نااميد شده و سايت شما را بدون حتي يك كليك يا انجام يك كار ترك ميكنند. اين موضوع چه در مورد صفحه اصلي و چه صفحات ديگر صدق ميكند زيرا كاربران لزوما از طريق صفحه اصلي وارد سايت شما نمي شوند. در اين مورد بايد بررسي شود كه چه عاملي موجب كند بودن سايت است. در طول زماني كه در حال كار روي مشكل هستيد ميتوانيد يك انيميشن كوچك براي بارگذاري سايت تعبيه كنيد تا كاربر سرگرم آن شود. سپس به دنبال ريشه مشكل سرعت سايت بگرديد و علي الخصوص از بهينه بودن عكس ها و ويدئوها، كدها و قالب سايت مطمئن شويد.

 

به هر حال گاهي درست كردن ايرادات سايت كار راحتي مي باشد و گاهي سايت نياز به طراحي مجدد دارد. در حالت دوم بايد يك صفحه موقتي را جاي سايت قرار دهيد تا بازديدكنندگان خود را از دست ندهيد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس