Web-design-mistakes

براي همه پيش مي آيد که نگاهي به سايتي که طراحي کرده اند انداخته و متوجه شده اند که اشتباه کرده‌اند؛ و اين اشتباه يک ويرگول نابجا نبوده، بلکه مثلا اشتباه در سنجش کلي اندازه ها بوده و شخص باور نميکند که چنين اشتباهي مرتکب شده باشد. به هر حال در زمان نمي شود به عقب رفت، و بايد اشتباه را در همان لحظه اصلاح نمود. در اين مقاله نگاهي به تعدادي از اشتباهات رايج در طراحي سايت و نحوه اصلاح يا عدم ارتکاب آن‌ها انداخته شده است.

1. طراحي بدون شبکه خطوط

چنانچه صفحه سايتتان را بدون طراحي روي کاغذ و مشخص کردن اندازه ها و مکان عناصر آن با استفاده از شبکه اي از خطوط بسازيد، سايتي حلق آويز در يک چارجوب لرزان خواهيد داشت! به هر حال ثبات بصري بسيار پراهميت بوده و به کاربران شما اجازه ميدهد به راحتي بالا تا پايين سايت شما را مرور کنند.

به تعدادي از طراحي سايت هاي اوليه خود نگاه کنيد و سعي کنيد مقياس کوچکي از آنها را روي شبکه خطوط يا گريد بسازيد. اين کار بهترين عيب يابي فشرده سايت بوده و ممکن است طراحي مجدد آن را بطلبد. استفاده از گريد ميتواند همه چيز را اعم از اندازه متن تا فاصله گذاري ها و ابعاد عکس ها، دقيق سازد. استفاده از گريد مرئي براي طراحي سايت امري کاربردي است، و ميتوان به جاي آن از نرم افزارهايي نظير UXPin و يا Adobe’s Creative Cloud نيز استفاده کرد.

2. استفاده از تم و قالب آماده بدون سفارشي کردن آن

هيچ اشکالي ندارد که از يک تم يا قالب آماده و وب سايت از پيش طراحي شده استفاده نمود. اما تغيير ندادن آن قالب باعث مي شود که سايتي شبيه صدها سايت ديگر در اينترنت داشته باشيد. پيشنهاد مي شود براي استفاده از قاب هاي آماده از نوع پولي آنها با هزينه پايين استفاده کنيد زيرا به شما مجموعه اي از ابزارها ميدهند که ميتوانيد طراحي سايت را به راحتي تغيير دهيد.

3. استفاده از عکس هاي ضعيف در طراحي سايت

استفاده از عکس هاي بي کيفيت با رزولوشن پايين و بي ارتباط با برند سايت ميتواند منجر به نابودي سايت گردد. يک سايت خوب با عکس هاي با کيفيت عالي استارت مي خورد. به نفع شما است که يک عکاس استخدام کرده يا خود به عکاسي حرفه اي براي سايتتان بپردازيد، از عکس هاي با کيفيت stock استفاده کنيد و يا روي عکس هاي موجود جلوه هاي هنري ايجاد کنيد.

4. عدم استفاده از الگوهاي رنگي يا تايپوگرافي

براي طراحي وب سايت، استفاده از رنگ ها يا تايپوگرافي هاي متناسب با موضوع و برند آن امري حياتي مي باشد. خوشبختانه اين موضوع را ميتوان حتي زماني که سايت مدت هاست در اينترنت آپلود شده است انجام داد. ابتدا مجموعه اي از رنگ ها و اشکال تعيين کنيد و از ميان آنها يک تا سه رنگ و فونت که ميخواهيد استفاده کنيد را انتخاب کنيد و تعيين کنيد که آنها را چگونه در طراحي سايت خود وارد کنيد. زماني که به يک جمع بندي نهايي رسيديد CSS سايت را با رنگ ها و فونت هاي درست تغيير دهيد و تاثير سريع آن را در سايت خود ببينيد.

5. مسيريابي کاملا پيچيده

يکي از مهمترين بحثهاي کنوني موجود در طراحي سايت استفاده از ابزار مسيريابي بسيار ساده در سايت و حياتي بودن آن مي باشد. انتخابهاي زيادي در اين زمينه وجود دارد که از آنها ميتوان به منوهاي حرفي، آيکوني، منوي افتادني و ... اشاره نمود. به هر حال نبايد تمامي صفحات سايت را در منوها جا داد. بهتر است صفحاتي از سايت را که داراي مطالب اصلي هستند در منو قرار داد و سپس صفحات فرعي زيرمجموعه آنها را در همان صفحات اصلي آدرس دهي نمود. ميتوانيد الگوي منوي خود را با کاربران سايت‌تان تست کنيد و ببينيد کدام حالت براي آنها ساده‌تر بوده و کدام آنها را بيشتر گيج ميکند.

6. سرعت بارگذاري پايين سايت

سايت کند وب سايت محسوب نميشود. کاربران نااميد شده و سايت شما را بدون حتي يک کليک يا انجام يک کار ترک ميکنند. اين موضوع چه در مورد صفحه اصلي و چه صفحات ديگر صدق ميکند زيرا کاربران لزوما از طريق صفحه اصلي وارد سايت شما نمي شوند. در اين مورد بايد بررسي شود که چه عاملي موجب کند بودن سايت است. در طول زماني که در حال کار روي مشکل هستيد ميتوانيد يک انيميشن کوچک براي بارگذاري سايت تعبيه کنيد تا کاربر سرگرم آن شود. سپس به دنبال ريشه مشکل سرعت سايت بگرديد و علي الخصوص از بهينه بودن عکس ها و ويدئوها، کدها و قالب سايت مطمئن شويد.

 

به هر حال گاهي درست کردن ايرادات سايت کار راحتي مي باشد و گاهي سايت نياز به طراحي مجدد دارد. در حالت دوم بايد يک صفحه موقتي را جاي سايت قرار دهيد تا بازديدکنندگان خود را از دست ندهيد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس