در حالي‌كه تعداد زيادي سايت و وبلاگ در اينترنت بر سر حضور در رتبه‌هاي بالاتر نتايج موتورهاي جستجوگر رقابت مي‌كنند، كسب جايگاه‌هاي بالا در جستجو‌گرها كار سخت و دشواري است و زماني مي‌توان در اين امر موفق شد كه صاحب آن سايت يا وبلاگ از نحوه‌ي امتيازدهي يك موتور جستجوگر آگاه باشد و خود را با اين اصول هماهنگ كند. معيار گوگل براي اين ارزيابي «رنكينگ» ناميده مي‌شود. لينك‌ها، مطالب و اعتبار يك سايت نزد ديگر صفحات اينترنت از عوامل تاثيرگذار روي اين ارزيابي مي‌باشد. اين ارزيابي هيچگاه ثابت نخواهد ماند. گوگل هر چند وقت يك بار در اينترنت به گشت و گذار پرداخته و پس از ارزيابي سايت‌ها رنك آن‌ها را كم و زياد مي‌كند.

 

پيج رنك چه كاربردي دارد؟

اصولا رتبه‌بندي گوگل بر اساس پيج رنك صفحات صورت مي‌گيرد. پس از جستجوي يك كلمه‌ي كليدي در گوگل، ابتدا صفحاتي كه پيج رنك بالاتري دارند نمايش داده مي‌شوند. البته گاها ديده مي‌شود كه صفحه‌اي با پيج رنك پايين‌تر در صدر نتايج جستجو ديده مي‌شود كه اين موضوع نشان مي‌دهد عوامل ديگري نظير تعداد لينك ايجاد شده به آن سايت و تعداد بازديدكننده آن سايت نيز روي اين موضوع تأثيرگذار مي‌باشند.

 

آگاهي از پيج رنك يك سايت

براي اين كار چندين راه وجود دارد. بهترين روش مراجعه به سايت‌هاي مخصوصي كه زير نظر گوگل اداره مي‌شوند است. به عنوان مثال مي توان سايت www.prchecker.info را نام برد. در اين سايت با وارد كردن آدرس سايت موردنظر مي‌توان از امتياز آن در گوگل آگاه شد.

راه ديگر استفاده از نرم‌افزارها يا اكستنشن‌هاي مشاهده‌ي پيج رنك سايت است كه پيشنهاد ما استفاده از اكستنشن Googalexa مي‌باشد.

 

چگونه به يك پيج رنك بالا دست يابيم؟

 

توليد محتوا:

تلاش براي افزايش رتبه‌ي يك سايت بي‌محتوا يا داراي محتواي كم كار بيهوده‌اي ‌است. آنچه بيش از همه در بالا بردن رتبه‌ي يك سايت در موتورهاي جستجوگر نقش دارد محتواي مفيد و به‌روز آن است. بايد روي افزايش محتواي يك سايت تمركز زيادي كرد. چنانچه محتواي بهتري در سايت ارائه شود از سوي ديگران مورد حمايت بيشتري قرار خواهد گرفت.

 

استفاده از كلمات كليدي:

هيچگاه نبايد از استفاده‌ي صحيح از كلمات كليدي غافل شد. بايد مرتب كلمات كليدي سايت را بررسي نموده و در صورت نياز آن‌ها را تصحيح كرد. لازم به ذكر است اين تغييرات بايد به مرور انجام پذيرد. تغيير يكباره‌ي كل كلمات كليدي مي‌تواند اثر بسيار مخربي روي رتبه سايت بگذارد.

 

تعداد لينك‌هاي ورودي:

موتور جستجوگر يكي از بهترين مكان‌ها براي پيدا كردن يك سايت توسط مشتريانش است. اما نبايد فقط به آن بسنده كرد و بايد لينك سايت را در سايت‌هاي ديگران منتشر كرد. يكي از مهم‌ترين پارامترهائي كه در تعيين رتبه‌ي يك سايت موثر است، تعداد لينك‌هايي است كه از سايت‌هاي ديگر به يك سايت ايجاد شده است. با معرفي يك سايت در سايتهاي ديگر علاوه بر مراجعه‌ي بازديدكنندگان جديد، رتبه سايت هم در موتورهاي جستجوگر بهبود خواهد يافت.

چنانچه لينك به سايت يك طرفه باشد و تنها ديگران به سايت لينك دهند، رتبه سايت افزايش مي‌يابد. لينك دوطرفه امتياز كمتري دارد و اگر فقط لينك ديگر سايت‌ها و وبلاگها در يك سايت باشد، نمره‌ي آن به ميزان زيادي كم مي‌شود . رتبه‌بندي به اين‌صورت محاسبه مي‌كند كه هر چه به يك صفحه‌ي اينترنتي بيشتر لينك ايجاد شده باشد آن صفحه از اهميت خاصي برخوردار است. ضمنا وجود لينك‌هاي خراب و بدون استفاده در يك سايت باعث كاهش بيشر رتبه‌ي سايت در موتورهاي جستجو خواهد ‌شد.

بهتر است از سايت‌‌هايي كه رتبه‌ و رنك بالاتري دارند براي اضافه كردن لينك استفاده كرد. فرستادن اخبار مربوط به سايت به‌ همراه لينك به سايت‌هاي خبري با رتبه‌ي بالا، يا قرار دادن مقالات موجود در سايت در سايت‌ها و تالارهاي گفتمان مي‌تواند تاثير مناسبي در افزايش يا نگهداري رتبه سايت داشته باشد.

 

 نام دامنه مناسب:

بايد تا حد امكان سعي كرد از  نام دامنه‌ي كوتاه استفاده كرد. بهتر است در نام دامنه يا همان آدرس اينترنتي وب سايت از كلمات معنادار لاتين خصوصا كلمات كليدي سايت استفاده كرد. كلمات فارسي با حروف انگليسي به شدت رتبه سايت را كاهش مي دهد. مي‌توان از نام دامنه‌اي مشابه سايت‌هاي مشهور با رنك بالا استفاده نمود .

 

استفاده از تبليغات:

در اين روش نام سايت بر روي خودكار يا اجناس تبليغاتي ديگر ثبت ‌مي‌گردد. به اين ترتيب بازديدكنندگان زيادي به سايت اضافه مي‌شود. اين روش شايد به‌طور مستقيم باعث افزايش يا نگهداري رتبه‌ي سايت نشود اما به‌طور غير مستقيم در معرفي سايت به موتورهاي جستجو موثر خواهد بود.

 

 استفاده از محصولات با قابليت توزيع:

ارائه‌ي مقالات مفيد و كتب الكترونيكي يا حتي قراردادن نرم‌افزارهاي رايگان در يك سايت، كمك زيادي به افزايش بازديدكنندگان و همچنين معرفي آن سايت در ديگر سايت‌ها و در نتيجه افزايش رتبه‌ي آن خواهد داشت.

مقالات مرتبط :

درخواست تماس