حسابداري صنعتي يا همان حسابداري بر مبناي بهاي تمام شده يكي از شاخه‌هاي علم حسابداري مي باشد كه در آن هر گونه اطلاعات مرتبط با هزينه‌هاي صورت گرفته در يك بيزينس و محاسبه بهاي تمام شده خدمات و محصولات آن بررسي و ثبت گرديده و يك مدير موفق با تحليل گزارشات مربوطه راهكارهايي براي مديريت هزينه و كم كردن آن ارائه مي‌دهد. بنابراين حسابداري صنعتي ابزاري بسيار مهم و كاربردي براي مديران بوده تا بتوانند روي كسب و كار خود كنترل و نظارت بيشتر داشته و با داشتن گزارشات دقيق و صحيح از هزينه‌هاي خود اعم از حقوق و دستمزد، قيمت تمام شده كالا، حمل و نقل و ... تصميمات درست و مقرون به صرفه‌اي بگيرند. امروزه نرم‌افزارهاي حسابداري ويژه صنعتي در بازار جاي خاصي براي خود باز نموده و از قيمت بالايي نيز برخوردار مي‌باشند.

مبناي بهاي تمام شده در حسابداري صنعتي

حسابداري مالي نيز شاخه ديگري از علم حسابداري است كه وظيفه ثبت كليه رويدادهاي مالي شركت اعم از گردش وجوه نقد در بانك و صندوق، صورت وضعيت مالي و ارائه گزارشات تراز مالي و سود و زيان و در نهايت حسابرسي مالياتي را بر عهده دارد. اصولا حسابداري صنعتي در كنار حسابداري مالي وارد جزئيات ريز هزينه‌ها و بهاي تمام شده كار و مراكز هزينه شده و گزارشات دقيق‌تري در اين زمينه به مدير شركت ارائه مي‌دهد. مي‌توان چنين بيان كرد كه حسابداري مالي در كليه شركت‌ها به صورت عادي انجام مي‌گيرد ولي حسابداري صنعتي معمولا در كارهايي با حجم بالاتر كه نيازمند كنترل دقيق هزينه‌ها براي پيشبرد خود مي‌باشند پياده مي‌شود.

حسابداري صنعتي مفاهيم، اصطلاحات و گزارشات خاص خود را دارد كه در اينجا به اختصار به آن اشاره مي‌كنيم:

  • هزينه يابي: عبارت است از تعيين موجودي كالاهاي در حال ساخت و قيمت تمام شده هر كالاي ساخته‌شده كه در نهايت كل هزينه مربوط به قسمت توليد را مشخص مي‌سازد. در اين تعريف كالاي ساخته شده به كالايي گفته مي‌شود كه تمام مراحل توليد خود را پشت سر گذاشته، و كالاي در جريان ساخت هنوز در مرحله توليد بوده و كامل نشده است. توليد نيز به فرآيند تبديل يك يا چند ماده اوليه و محصول نهايي اطلاق مي‌شود.
  • قيمت تمام شده: شامل مجموع هزينه‌هاي تهيه مواد اوليه، هزينه حقوق و دستمزد و هزينه‌هاي سربار يا ساير هزينه‌ها نظير آب و برق و استهلاك ماشين آلات و ... مي‌باشد.

در نرم‌افزار بازرگاني قسمت نرم افزاري انبار، بهاي تمام شده به صورت دقيق و بر روي حواله‌ها محاسبه و حواله اصطلاحا قيمت گذاري مي‌گردد. همچنين در قسمت توليد ميتوان با تعيين مواد اوليه، محصول نهايي رو توليد نمود كه اندازه مواد و قيمت آن ها و همچنين تسهيم هزينه‌هاي سربار روي رسيد اين فرآيند به محاسبه حسابداري صنعتي كمك مي‌كند. در نهايت كليه اين فرآيندها در نرم‌افزار حسابداري صدور سند شده و گزارشات مالي و ترازهاي مربوطه به مديريت قابل ارائه مي‌باشد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس