حسابداري صنعتي يا همان حسابداري بر مبناي بهاي تمام شده يکي از شاخه‌هاي علم حسابداري مي باشد که در آن هر گونه اطلاعات مرتبط با هزينه‌هاي صورت گرفته در يک بيزينس و محاسبه بهاي تمام شده خدمات و محصولات آن بررسي و ثبت گرديده و يک مدير موفق با تحليل گزارشات مربوطه راهکارهايي براي مديريت هزينه و کم کردن آن ارائه مي‌دهد. بنابراين حسابداري صنعتي ابزاري بسيار مهم و کاربردي براي مديران بوده تا بتوانند روي کسب و کار خود کنترل و نظارت بيشتر داشته و با داشتن گزارشات دقيق و صحيح از هزينه‌هاي خود اعم از حقوق و دستمزد، قيمت تمام شده کالا، حمل و نقل و ... تصميمات درست و مقرون به صرفه‌اي بگيرند. امروزه نرم‌افزارهاي حسابداري ويژه صنعتي در بازار جاي خاصي براي خود باز نموده و از قيمت بالايي نيز برخوردار مي‌باشند.

مبناي بهاي تمام شده در حسابداري صنعتي

حسابداري مالي نيز شاخه ديگري از علم حسابداري است که وظيفه ثبت کليه رويدادهاي مالي شرکت اعم از گردش وجوه نقد در بانک و صندوق، صورت وضعيت مالي و ارائه گزارشات تراز مالي و سود و زيان و در نهايت حسابرسي مالياتي را بر عهده دارد. اصولا حسابداري صنعتي در کنار حسابداري مالي وارد جزئيات ريز هزينه‌ها و بهاي تمام شده کار و مراکز هزينه شده و گزارشات دقيق‌تري در اين زمينه به مدير شرکت ارائه مي‌دهد. مي‌توان چنين بيان کرد که حسابداري مالي در کليه شرکت‌ها به صورت عادي انجام مي‌گيرد ولي حسابداري صنعتي معمولا در کارهايي با حجم بالاتر که نيازمند کنترل دقيق هزينه‌ها براي پيشبرد خود مي‌باشند پياده مي‌شود.

حسابداري صنعتي مفاهيم، اصطلاحات و گزارشات خاص خود را دارد که در اينجا به اختصار به آن اشاره مي‌کنيم:

  • هزينه يابي: عبارت است از تعيين موجودي کالاهاي در حال ساخت و قيمت تمام شده هر کالاي ساخته‌شده که در نهايت کل هزينه مربوط به قسمت توليد را مشخص مي‌سازد. در اين تعريف کالاي ساخته شده به کالايي گفته مي‌شود که تمام مراحل توليد خود را پشت سر گذاشته، و کالاي در جريان ساخت هنوز در مرحله توليد بوده و کامل نشده است. توليد نيز به فرآيند تبديل يک يا چند ماده اوليه و محصول نهايي اطلاق مي‌شود.
  • قيمت تمام شده: شامل مجموع هزينه‌هاي تهيه مواد اوليه، هزينه حقوق و دستمزد و هزينه‌هاي سربار يا ساير هزينه‌ها نظير آب و برق و استهلاک ماشين آلات و ... مي‌باشد.

در نرم‌افزار بازرگاني قسمت نرم افزاري انبار، بهاي تمام شده به صورت دقيق و بر روي حواله‌ها محاسبه و حواله اصطلاحا قيمت گذاري مي‌گردد. همچنين در قسمت توليد ميتوان با تعيين مواد اوليه، محصول نهايي رو توليد نمود که اندازه مواد و قيمت آن ها و همچنين تسهيم هزينه‌هاي سربار روي رسيد اين فرآيند به محاسبه حسابداري صنعتي کمک مي‌کند. در نهايت کليه اين فرآيندها در نرم‌افزار حسابداري صدور سند شده و گزارشات مالي و ترازهاي مربوطه به مديريت قابل ارائه مي‌باشد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس