وفاداري مشتري

آيا مي‌دانستيد كه مشتريان قديمي يك كسب و كار حدود 5 تا 10 برابر بيشتر از به دست آوردن مشتري جديد به آن سود مي‌رسانند؟ علاوه بر اين مشتريان قديمي 67 درصد بيشتر از مشتريان جديد پول پرداخت مي‌كنند. با توجه به اين آمار يك مدير موفق بايد به اين موضوع كه چگونه مشتريان قبلي خود را به خريد كالا يا خدمات جديد از خود ترغيب نمايد. در ايجاد باشگاه مشتريان، اصطلاحي به نام "برنامه وفاداري" وجود دارد كه يك برنامه پاداش دهي و ارزش گذاري براي مشترياني است كه مرتب از آن شركت خريد انجام مي‌دهند. اين برنامه مي‌تواند شامل ارائه كالاي رايگان به مشتري، جايزه، كوپن تخفيف و يا حتي پيش فروش محصولات جديد باشد.

اما چگونه مي‌توان براي برنامه خود ارزش گذاري نمود به گونه‌اي كه مشتريان را ترغيب به بازگشت كند. در اين مقاله با 7 روش و ايده براي اين كار آشنا خواهيم شد.

  1. استفاده از يك سيستم امتيازدهي ساده: اين روش معمول‌ترين متد براي برنامه وفاداري مي‌باشد. مشتريان با توجه به تعداد بار خريد خود امتياز كسب مي‌كنند و اين امتياز به جايزه متناسب با آن تبديل مي‌شود. شركت‌هاي زيادي از اين روش استفاده مي‌كنند. اما ارتباط دادن امتيازات و جوايز متناسب آن كاري سخت و پيچيده است. ضمن اينكه لزوما براي هر كسب و كاري مناسب نمي‌باشد. اين روش فقط مناسب بيزينس‌هاي داراي فروش متناوب و كوتاه مدت مي‌باشد.
  2. استفاده از يك سيستم لايه‌اي براي تقدير از وفاداري اوليه و تشويق به خريد بيشتر: يافتن تعادل ميان جوايز در دسترس و مناسب براي اكثر شركت‌هايي كه در حال طراحي برنامه‌هاي وفاداري مشتريان مي‌باشند چالشي پيچيده مي‌باشد. يك راه مبارزه با اين چالش طراحي سيستم لايه‌اي مي‌باشد كه به وفاداري اوليه جايزه داده و آن را به خريد بيشتر تشويق مي‌كند. ارائه يك جايزه كوچك به عنوان پايه برنامه و سپس تشويق مشتري به تكرار خريد خود توسط ارائه جايزه‌هاي داراي ارزش بالاتر و بالا بردن سطح وفاداري مشتري. بزرگترين تفاوت بين سيستم امتيازدهي و لايه‌اي اين است كه مشتريان از برنامه وفاداري ارزش بلندمدت‌تري را دريافت مي‌كنند.
  3. شارژ پول در صف مقابل براي سودهاي ويژه: برنامه‌هاي وفاداري به معناي از بين بردن موانع بين مشتريان و كسب و كار مي‌باشد. بنابراين مي‌توان از شارژ مبلغي براي مشتريان جهت خريدهاي ويژه آن‌ها استفاده كرد. اين امر هم براي مشتري و هم براي فروشنده سودمند مي‌باشد. با مشخص نمودن فاكتورهايي كه منجر به رفتن مشتريان مي‌شوند ميتوان يك برنامه وفاداري بر پايه‌ي في تبيين نمود.
  4. برنامه‌هاي داراي ساختار غير نقدي پيرامون ارزش مشتريان: حقيقتا درك مشتريان به معناي درك ارزش آنها مي‌باشد. بسته به نوع پيشه، مشتريان ممكن است ارزش بيشتري درباره جوايز غيرنقدي يا تخفيفي داشته باشند. در حالي كه هر كسب و كار و شركت مي‌تواند جوايز نقدي و كوپن‌هاي خريد به مشتريان ارائه نمايد، شركتي كه بتواند راهي غير از پول و ريال براي ارزش بخشيدن به مشتريانش پيدا كند مي‌تواند فرصتي منحصر به فرد براي ارتباط با مشتريانش داشته باشد.
  5. شراكت با شركت ديگر براي تامين آفرهاي فراگير: مشاركت استراتژيك چند كسب و كار از تاثير بالاتري روي وفاداري مشتريان و توسعه هر كسب و كار برخوردار مي‌باشد. در اين روش نيز شناخت كامل مشتريان و نيازها و سلايق آنها حائز اهميت مي‌باشد.
  6. ايجاد برنامه وفاداري همراه با سرگرمي: چنانچه كسب و كار شما چنين ظرفيتي دارد، طراحي يك بازي يا سرگرمي در رابطه با كارتان براي مشتريانتان مي‌تواند آنها را ترغيب به حضور بيشتر و متناوب‌تر در كسب و كار شما كند.
  7. خراش كامل برنامه: با درنظر گرفتن اينكه چه تعداد بازارياب، برنامه‌هاي وفاداري ارائه مي‌دهند، ايجاد وفاداري در مشتري تازه‌وارد با ارائه يك سود عالي و تكرار آن در هر خريد نيز يك روش محسوب مي‌شود. اين روش به درد كسب و كارهايي مي‌خورد كه محصول يا خدمات منحصر به فرد و يكتا ارائه مي‌كنند. در اين شركت‌ها نيازي به برنامه وفاداري نيست زيرا مشتري اجبارا مي‌بايست كالا يا خدمات را از همان شركت تهيه نمايد.

چگونه موثر بودن برنامه وفاداري خود را بسنجيم

برنامه وفاداري مشتريان مي بايست خوشنودي مشتري را افزايش داده و او را در ارتباط با كسب و كار نگه دارد. عواملي در نشان دادن تاثير برنامه وفاداري وجود دارد كه عبارتند از: نرخ همراهي مشتري با كسب و كار كه به مدت زمان حضور مشتري و خريد او از شركت اشاره مي كند، چرخش منفي كه نشان دهنده عدم ترك شركت توسط مشتري و در عوض خريدهاي مكرر او يا خريد خدمات جديد و ارتقاي عضويت خود نزد شركت مي‌باشد، امتياز دهي تبليغات كه مرتبط با ميزان معرفي شما توسط مشتريان به ديگران مي‌باشد، و امتياز دهي مشتري به خدمات و ميزان رفع مشكلات و نيازهاي او توسط كسب و كار مورد نظر مي‌باشد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس