وفاداري مشتري

آيا مي‌دانستيد که مشتريان قديمي يک کسب و کار حدود 5 تا 10 برابر بيشتر از به دست آوردن مشتري جديد به آن سود مي‌رسانند؟ علاوه بر اين مشتريان قديمي 67 درصد بيشتر از مشتريان جديد پول پرداخت مي‌کنند. با توجه به اين آمار يک مدير موفق بايد به اين موضوع که چگونه مشتريان قبلي خود را به خريد کالا يا خدمات جديد از خود ترغيب نمايد. در ايجاد باشگاه مشتريان، اصطلاحي به نام "برنامه وفاداري" وجود دارد که يک برنامه پاداش دهي و ارزش گذاري براي مشترياني است که مرتب از آن شرکت خريد انجام مي‌دهند. اين برنامه مي‌تواند شامل ارائه کالاي رايگان به مشتري، جايزه، کوپن تخفيف و يا حتي پيش فروش محصولات جديد باشد.

اما چگونه مي‌توان براي برنامه خود ارزش گذاري نمود به گونه‌اي که مشتريان را ترغيب به بازگشت کند. در اين مقاله با 7 روش و ايده براي اين کار آشنا خواهيم شد.

  1. استفاده از يک سيستم امتيازدهي ساده: اين روش معمول‌ترين متد براي برنامه وفاداري مي‌باشد. مشتريان با توجه به تعداد بار خريد خود امتياز کسب مي‌کنند و اين امتياز به جايزه متناسب با آن تبديل مي‌شود. شرکت‌هاي زيادي از اين روش استفاده مي‌کنند. اما ارتباط دادن امتيازات و جوايز متناسب آن کاري سخت و پيچيده است. ضمن اينکه لزوما براي هر کسب و کاري مناسب نمي‌باشد. اين روش فقط مناسب بيزينس‌هاي داراي فروش متناوب و کوتاه مدت مي‌باشد.
  2. استفاده از يک سيستم لايه‌اي براي تقدير از وفاداري اوليه و تشويق به خريد بيشتر: يافتن تعادل ميان جوايز در دسترس و مناسب براي اکثر شرکت‌هايي که در حال طراحي برنامه‌هاي وفاداري مشتريان مي‌باشند چالشي پيچيده مي‌باشد. يک راه مبارزه با اين چالش طراحي سيستم لايه‌اي مي‌باشد که به وفاداري اوليه جايزه داده و آن را به خريد بيشتر تشويق مي‌کند. ارائه يک جايزه کوچک به عنوان پايه برنامه و سپس تشويق مشتري به تکرار خريد خود توسط ارائه جايزه‌هاي داراي ارزش بالاتر و بالا بردن سطح وفاداري مشتري. بزرگترين تفاوت بين سيستم امتيازدهي و لايه‌اي اين است که مشتريان از برنامه وفاداري ارزش بلندمدت‌تري را دريافت مي‌کنند.
  3. شارژ پول در صف مقابل براي سودهاي ويژه: برنامه‌هاي وفاداري به معناي از بين بردن موانع بين مشتريان و کسب و کار مي‌باشد. بنابراين مي‌توان از شارژ مبلغي براي مشتريان جهت خريدهاي ويژه آن‌ها استفاده کرد. اين امر هم براي مشتري و هم براي فروشنده سودمند مي‌باشد. با مشخص نمودن فاکتورهايي که منجر به رفتن مشتريان مي‌شوند ميتوان يک برنامه وفاداري بر پايه‌ي في تبيين نمود.
  4. برنامه‌هاي داراي ساختار غير نقدي پيرامون ارزش مشتريان: حقيقتا درک مشتريان به معناي درک ارزش آنها مي‌باشد. بسته به نوع پيشه، مشتريان ممکن است ارزش بيشتري درباره جوايز غيرنقدي يا تخفيفي داشته باشند. در حالي که هر کسب و کار و شرکت مي‌تواند جوايز نقدي و کوپن‌هاي خريد به مشتريان ارائه نمايد، شرکتي که بتواند راهي غير از پول و ريال براي ارزش بخشيدن به مشتريانش پيدا کند مي‌تواند فرصتي منحصر به فرد براي ارتباط با مشتريانش داشته باشد.
  5. شراکت با شرکت ديگر براي تامين آفرهاي فراگير: مشارکت استراتژيک چند کسب و کار از تاثير بالاتري روي وفاداري مشتريان و توسعه هر کسب و کار برخوردار مي‌باشد. در اين روش نيز شناخت کامل مشتريان و نيازها و سلايق آنها حائز اهميت مي‌باشد.
  6. ايجاد برنامه وفاداري همراه با سرگرمي: چنانچه کسب و کار شما چنين ظرفيتي دارد، طراحي يک بازي يا سرگرمي در رابطه با کارتان براي مشتريانتان مي‌تواند آنها را ترغيب به حضور بيشتر و متناوب‌تر در کسب و کار شما کند.
  7. خراش کامل برنامه: با درنظر گرفتن اينکه چه تعداد بازارياب، برنامه‌هاي وفاداري ارائه مي‌دهند، ايجاد وفاداري در مشتري تازه‌وارد با ارائه يک سود عالي و تکرار آن در هر خريد نيز يک روش محسوب مي‌شود. اين روش به درد کسب و کارهايي مي‌خورد که محصول يا خدمات منحصر به فرد و يکتا ارائه مي‌کنند. در اين شرکت‌ها نيازي به برنامه وفاداري نيست زيرا مشتري اجبارا مي‌بايست کالا يا خدمات را از همان شرکت تهيه نمايد.

چگونه موثر بودن برنامه وفاداري خود را بسنجيم

برنامه وفاداري مشتريان مي بايست خوشنودي مشتري را افزايش داده و او را در ارتباط با کسب و کار نگه دارد. عواملي در نشان دادن تاثير برنامه وفاداري وجود دارد که عبارتند از: نرخ همراهي مشتري با کسب و کار که به مدت زمان حضور مشتري و خريد او از شرکت اشاره مي کند، چرخش منفي که نشان دهنده عدم ترک شرکت توسط مشتري و در عوض خريدهاي مکرر او يا خريد خدمات جديد و ارتقاي عضويت خود نزد شرکت مي‌باشد، امتياز دهي تبليغات که مرتبط با ميزان معرفي شما توسط مشتريان به ديگران مي‌باشد، و امتياز دهي مشتري به خدمات و ميزان رفع مشکلات و نيازهاي او توسط کسب و کار مورد نظر مي‌باشد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس