برنامه‌ وفاداري مشتري

برنامه‌ وفاداري مشتري Loyalty program استراتژي‌هاي بازاريابي خاصي را طراحي مي‌کند تا مشتريان را به تداوم خريد و يا استفاده از خدمات يک بازار تجاري ترغيب کند. برنامه‌هاي لويالتي بسياري وجود دارند که دربرگيرنده انواع مختلف بيزينس و تجارت هستند که هر کدام خصوصيات و طرح‌هاي پاداش‌دهي متنوعي دارند.

در بازاريابي به صورت عام و در خرده‌فروشي به صورت خاص، يک کارت لوياليتي يا کارت وفاداري، کارت هديه، کارت امتياز، کارت مزايا و يا کارت باشگاه مشتريان وجود دارد که کاغذي يا پلاستيکي و شبيه کارت اعتباري است و دارنده کارت را به عنوان عضو باشگاه مشتريان يا برنامه وفاداري آن مجموعه معرفي مي‌کند. نوع کارت به نوع کسب و کار بستگي دارد. کارت داراي بارکد يا شماره يا چيپ RFID مي‌باشد که به راحتي قابل اسکن مي‌باشد.  با نشان دادن اين کارت، خريدار مي‌تواند يا در خريد فعلي خود از تخفيف برخوردار باشد و يا امتيازي کسب کند که در خريدهاي بعدي از آن استفاده کند. ضمن اينکه از اين امتيازات مي‌توان براي شرکت در قرعه‌کشي‌هاي مقطعي نيز استفاده نمود.

با توجه به اينکه تهيه اين کارت‌ها و دستگاه کارتخوان آنها هزينه‌بر مي‌باشد و براي هر کسب و کاري نيز مناسب نمي‌باشد، نرم‌افزارهايي با نام نرم افزار باشگاه مشتريان يا نرم افزار وفاداري مشتري که اصطلاحا به آنها نرم افزار لويالتي نيز گفته مي‌شود طراحي و در بازار موجود مي‌باشد که در آن مي‌توان پس از تعريف مشتريان و نيز پارامترهاي سيستم وفاداري، و اختصاص اين پارامترها به فعاليت مشتريان، امتياز آنها را محاسبه نمود و بر طبق امتياز، آفر تعيين شده توسط مجموعه را به مشتري وفادار ارائه کرد. ضمنا با استفاده از نرم افزار CRM موجود در کنار اين نرم‌افزار وفاداري، روالهاي کاري مربوط به مديريت ارتباط با مشتريان را چينش نموده و گزارشات مربوط به هر گونه تعامل با مشتري را ثبت نمود. چنانچه نرم افزار ارسال پيامک نيز تهيه شده باشد مي‌توان تمامي اطلاع‌رساني‌هاي مربوط به سيستم باشگاه مشتريان و روال‌هاي کاري و قرارهاي گذاشته شده با مشتري را توسط پيامک براي او ارسال نمود.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس