برنامه‌ وفاداري مشتري

برنامه‌ وفاداري مشتري Loyalty program استراتژي‌هاي بازاريابي خاصي را طراحي مي‌كند تا مشتريان را به تداوم خريد و يا استفاده از خدمات يك بازار تجاري ترغيب كند. برنامه‌هاي لويالتي بسياري وجود دارند كه دربرگيرنده انواع مختلف بيزينس و تجارت هستند كه هر كدام خصوصيات و طرح‌هاي پاداش‌دهي متنوعي دارند.

در بازاريابي به صورت عام و در خرده‌فروشي به صورت خاص، يك كارت لوياليتي يا كارت وفاداري، كارت هديه، كارت امتياز، كارت مزايا و يا كارت باشگاه مشتريان وجود دارد كه كاغذي يا پلاستيكي و شبيه كارت اعتباري است و دارنده كارت را به عنوان عضو باشگاه مشتريان يا برنامه وفاداري آن مجموعه معرفي مي‌كند. نوع كارت به نوع كسب و كار بستگي دارد. كارت داراي باركد يا شماره يا چيپ RFID مي‌باشد كه به راحتي قابل اسكن مي‌باشد.  با نشان دادن اين كارت، خريدار مي‌تواند يا در خريد فعلي خود از تخفيف برخوردار باشد و يا امتيازي كسب كند كه در خريدهاي بعدي از آن استفاده كند. ضمن اينكه از اين امتيازات مي‌توان براي شركت در قرعه‌كشي‌هاي مقطعي نيز استفاده نمود.

با توجه به اينكه تهيه اين كارت‌ها و دستگاه كارتخوان آنها هزينه‌بر مي‌باشد و براي هر كسب و كاري نيز مناسب نمي‌باشد، نرم‌افزارهايي با نام نرم افزار باشگاه مشتريان يا نرم افزار وفاداري مشتري كه اصطلاحا به آنها نرم افزار لويالتي نيز گفته مي‌شود طراحي و در بازار موجود مي‌باشد كه در آن مي‌توان پس از تعريف مشتريان و نيز پارامترهاي سيستم وفاداري، و اختصاص اين پارامترها به فعاليت مشتريان، امتياز آنها را محاسبه نمود و بر طبق امتياز، آفر تعيين شده توسط مجموعه را به مشتري وفادار ارائه كرد. ضمنا با استفاده از نرم افزار CRM موجود در كنار اين نرم‌افزار وفاداري، روالهاي كاري مربوط به مديريت ارتباط با مشتريان را چينش نموده و گزارشات مربوط به هر گونه تعامل با مشتري را ثبت نمود. چنانچه نرم افزار ارسال پيامك نيز تهيه شده باشد مي‌توان تمامي اطلاع‌رساني‌هاي مربوط به سيستم باشگاه مشتريان و روال‌هاي كاري و قرارهاي گذاشته شده با مشتري را توسط پيامك براي او ارسال نمود.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس