internet marketing 

صاحبان مشاغل خرد مي‌توانند مزاياي زيادي را از روش‌هاي بازاريابي اينترنتي به دست آورند. اينترنت مي‌تواند به رشد يك بيزينس و كسب و كار كمك شاياني نمايد و بازاريابي اينترنتي مي‌تواند به فرد كمك كند تا تمامي مزاياي فرصت‌هاي ايجاد شده در دنياي آنلاين را كسب كند.

چگونه اينترنت ماركتينگ يا همان بازاريابي اينترنتي مي‌تواند به كسب و كارهاي كوچك كمك كند؟

زماني كه درباره كسب و كار كوچك صحبت مي‌شود منظور هر گونه شركتي است كه به صورت آنلاين يا آفلاين مشغول فعاليت است و ممكن است مشتري يا خدمات گيرنده آنلاين داشته يا نداشته باشد. اگر از واژه كسب و كار كوچك استفاده مي‌شود، به اين دليل است كه شركت‌هاي بزرگ اصولا براي بازاريابي اينترنتي و حضور در دنياي آنلاين اهميت ويژه‌اي قائل هستند.

هنگامي كه براي صاحبان مشاغل كوچك از اهميت بازاريابي اينترنتي صحبت مي‌شود، عموما سوالاتي كه در زير مي‌آيد مطرح مي‌گردد:

من كالايم را به صورت آنلاين نمي‌فروشم، چرا به بازاريابي اينترنتي نياز دارم؟!

اين سوال مهم‌ترين و بيشترين سوالي است كه پرسيده مي‌شود و جواب آن هم بسيار ساده است: حتي اگر شما فروش آنلاين نداريد باز هم نياز به بازاريابي اينترنتي داريد زير امروزه جستجوي آنلاين يكي از راه‌هاي خريد كالاها و خدمات شده است و مردم دوست دارند قبل از خريد كالاي خود را در اينترنت جستجو كنند و اگر شما در آن حضور نداشته باشيد بخش اعظمي از فروش خود را از دست داده ايد.

من اين كار (بازاريابي اينترنتي) را انجام داده‌ام اما هنوز نتيجه‌اي نگرفته‌ام!

سوال ديگري كه عموما پرسيده مي‌شود؛ بعد از بررسي كار آنها به اين نتيجه مي‌رسيم كه: از شخص يا شركتي كمك گرفته‌اند كه خود آنها هم به اين كار وارد نبوده اند؛ روش‌هاي مقايسه‌اي مناسب را به كار نگرفته‌اند پس متوجه نشده‌اند كه كدام كار بهتر و كدام كار بدتر نتيجه مي‌دهد؛ فقط به بالا رفتن ترافيك سايتشان پرداخته‌اند و نه رسيدن به نتيجه دلخواه. (ترافيك بالا مهم است اما نتيجه آن بايد به بالا رفتن خريد مشتري و پيدا كردن مشتري جديد و ... ختم شود.)

براي به نتيجه رسيدن بازاريابي اينترنتي اين 3 اشتباه گفته شده نبايد صورت پذيرد.

مزاياي بازاريابي اينترنتي براي كسب و كارهاي كوچك

اينترنت ماركتينگ به طرق زير به مشاغل خرد كمك مي‌كند:

  • رشد و توسعه كسب و كار از طريق بالا بردن نرخ فروش و همچنين معرفي كسب و كار به صورت گسترده‌تر
  • پيدا كردن مشتري‌هاي جديد از بازارهاي آنلاين مختلف و از ميان ميليون‌ها آدمي كه براي خريد خود در اينترنت به جستجو مي‌پردازند
  • قرار دادن كسب و كار در صدر رقابت. در واقع چنانچه مردم هنگام جستجو در اينترنت وب‌سايت شما را نبينند و وب‌سايت رقبايتان را ببينند، به راحتي در رقابت با رقبايتان عقب مي‌افتيد.
  • اطلاع بيشتر از نيازها و سلايق مشتري‌ها؛ چنانچه مشتري‌ها وارد سايت شما شده و كالا يا خدمات شما را مشاهده كنند، با كامنت‌هايي كه زير هر محصول مي‌گذارند مي‌توان از نظرات مشتريان بيشتر از قبل اطلاع يافت.

نكاتي براي انجام بازاريابي اينترنتي

حال كه با مزاياي بازاريابي اينترنتي آشنا شديد، پيرامون انجام اين مهم توضيحاتي در زير ارائه مي‌شود.

طراحي سايت: نخستين قدم براي انجام بازاريابي اينترنتي داشتن يك فروشگاه اينترنتي يا طراحي وب سايت متناسب با بيزينس مي‌باشد. اين وب‌سايت بايد از كيفيت بالايي برخوردار باشد و از استانداردهاي روز طراحي سايت برخوردار باشد.

سئوي سايت: پس از طراحي سايت مي‌بايست به سراغ خدمات سئو برويد. سايت شما بايد از سئوي مناسبي برخوردار باشد تا در صدر نتايج موتورهاي جستجو نظير گوگل قرار گيرد و شمار بيشتري از مشتريان را به وب‌سايت شما هدايت كند.

بازاريابي از طريق شبكه‌هاي اجتماعي: مطالعات اخير نشان داده است كه درصد بسيار بالايي از بازديدكنندگان و خريداران از طريق شبكه‌هاي اجتماعي به سراغ  شركت‌ها مي‌آيند. براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد مقاله زير را مطالعه نماييد:

 طراحي سايت دربرابرسئودربرابرشبكه هاي اجتماعي

بازاريابي از طريق توليد محتوا: مردم علاقه زيادي به مطالعه متوني كه به آنها اطلاعاتي درباره مسائل مورد علاقه‌شان مي‌دهد دارند. چنانچه شما بتوانيد محتوايي نگارش كنيد كه به درد مشتريانتان بخورد، مثلا درباره كالايي كه فروشنده آن هستيد اطلاعات جامعي در اختيار مردم بگذاريد، احتمال خريد آنها از شما بيشتر خواهد بود.

به روش‌هاي بالا مي‌توان بازاريابي از طريق ايميل، پيامك تبليغاتي و قرار دادن بنرهاي تبليغاتي در سايتها مختلف را نيز اضافه نمود. دو روش اول را با استفاده از نرم افزار ارسال پيامك و ايميل يا نرم افزار مديريت ارتباط به راحتي هندل نمود.

به هر حال بازاريابي روش بسيار مهمي براي بالا بردن ميزان فروش كالا يا خدمات هر شركت مي‌باشد و لزوما هم ربطي به اينترنتي بودن آن ندارد. نرم‌افزارهايي نيز در بازار وجود دارند كه مي‌توانند روش‌هاي بازاريابي هر شركت را نظم بخشيده و به كم كردن خطاها و بالا بردن راندمان كار كمك نمايند. نرم افزارهايي نظير نرم افزار مديريت ارتباط با مشتري يا نرم افزار CRM، نرم افزار بازاريابي و نرم افزار باشگاه مشتريان يا نرم افزار وفاداري مشتري از اين دست مي‌باشند. به هر حال بازاريابي از طريق اينترنت قطعا نتيجه بخش بوده اما نحوه انجام اين كار نيز بسيار مهم است. بنابراين چنانچه در اين زمينه اطلاعات كافي نداريد مي‌بايست آن را به شركت‌ها و افراد متخصص سپرده و هزينه انجام آن را هم بپردازيد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس