internet marketing 

صاحبان مشاغل خرد مي‌توانند مزاياي زيادي را از روش‌هاي بازاريابي اينترنتي به دست آورند. اينترنت مي‌تواند به رشد يک بيزينس و کسب و کار کمک شاياني نمايد و بازاريابي اينترنتي مي‌تواند به فرد کمک کند تا تمامي مزاياي فرصت‌هاي ايجاد شده در دنياي آنلاين را کسب کند.

چگونه اينترنت مارکتينگ يا همان بازاريابي اينترنتي مي‌تواند به کسب و کارهاي کوچک کمک کند؟

زماني که درباره کسب و کار کوچک صحبت مي‌شود منظور هر گونه شرکتي است که به صورت آنلاين يا آفلاين مشغول فعاليت است و ممکن است مشتري يا خدمات گيرنده آنلاين داشته يا نداشته باشد. اگر از واژه کسب و کار کوچک استفاده مي‌شود، به اين دليل است که شرکت‌هاي بزرگ اصولا براي بازاريابي اينترنتي و حضور در دنياي آنلاين اهميت ويژه‌اي قائل هستند.

هنگامي که براي صاحبان مشاغل کوچک از اهميت بازاريابي اينترنتي صحبت مي‌شود، عموما سوالاتي که در زير مي‌آيد مطرح مي‌گردد:

من کالايم را به صورت آنلاين نمي‌فروشم، چرا به بازاريابي اينترنتي نياز دارم؟!

اين سوال مهم‌ترين و بيشترين سوالي است که پرسيده مي‌شود و جواب آن هم بسيار ساده است: حتي اگر شما فروش آنلاين نداريد باز هم نياز به بازاريابي اينترنتي داريد زير امروزه جستجوي آنلاين يکي از راه‌هاي خريد کالاها و خدمات شده است و مردم دوست دارند قبل از خريد کالاي خود را در اينترنت جستجو کنند و اگر شما در آن حضور نداشته باشيد بخش اعظمي از فروش خود را از دست داده ايد.

من اين کار (بازاريابي اينترنتي) را انجام داده‌ام اما هنوز نتيجه‌اي نگرفته‌ام!

سوال ديگري که عموما پرسيده مي‌شود؛ بعد از بررسي کار آنها به اين نتيجه مي‌رسيم که: از شخص يا شرکتي کمک گرفته‌اند که خود آنها هم به اين کار وارد نبوده اند؛ روش‌هاي مقايسه‌اي مناسب را به کار نگرفته‌اند پس متوجه نشده‌اند که کدام کار بهتر و کدام کار بدتر نتيجه مي‌دهد؛ فقط به بالا رفتن ترافيک سايتشان پرداخته‌اند و نه رسيدن به نتيجه دلخواه. (ترافيک بالا مهم است اما نتيجه آن بايد به بالا رفتن خريد مشتري و پيدا کردن مشتري جديد و ... ختم شود.)

براي به نتيجه رسيدن بازاريابي اينترنتي اين 3 اشتباه گفته شده نبايد صورت پذيرد.

مزاياي بازاريابي اينترنتي براي کسب و کارهاي کوچک

اينترنت مارکتينگ به طرق زير به مشاغل خرد کمک مي‌کند:

  • رشد و توسعه کسب و کار از طريق بالا بردن نرخ فروش و همچنين معرفي کسب و کار به صورت گسترده‌تر
  • پيدا کردن مشتري‌هاي جديد از بازارهاي آنلاين مختلف و از ميان ميليون‌ها آدمي که براي خريد خود در اينترنت به جستجو مي‌پردازند
  • قرار دادن کسب و کار در صدر رقابت. در واقع چنانچه مردم هنگام جستجو در اينترنت وب‌سايت شما را نبينند و وب‌سايت رقبايتان را ببينند، به راحتي در رقابت با رقبايتان عقب مي‌افتيد.
  • اطلاع بيشتر از نيازها و سلايق مشتري‌ها؛ چنانچه مشتري‌ها وارد سايت شما شده و کالا يا خدمات شما را مشاهده کنند، با کامنت‌هايي که زير هر محصول مي‌گذارند مي‌توان از نظرات مشتريان بيشتر از قبل اطلاع يافت.

نکاتي براي انجام بازاريابي اينترنتي

حال که با مزاياي بازاريابي اينترنتي آشنا شديد، پيرامون انجام اين مهم توضيحاتي در زير ارائه مي‌شود.

طراحي سايت: نخستين قدم براي انجام بازاريابي اينترنتي داشتن يک فروشگاه اينترنتي يا طراحي وب سايت متناسب با بيزينس مي‌باشد. اين وب‌سايت بايد از کيفيت بالايي برخوردار باشد و از استانداردهاي روز طراحي سايت برخوردار باشد.

سئوي سايت: پس از طراحي سايت مي‌بايست به سراغ خدمات سئو برويد. سايت شما بايد از سئوي مناسبي برخوردار باشد تا در صدر نتايج موتورهاي جستجو نظير گوگل قرار گيرد و شمار بيشتري از مشتريان را به وب‌سايت شما هدايت کند.

بازاريابي از طريق شبکه‌هاي اجتماعي: مطالعات اخير نشان داده است که درصد بسيار بالايي از بازديدکنندگان و خريداران از طريق شبکه‌هاي اجتماعي به سراغ  شرکت‌ها مي‌آيند. براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد مقاله زير را مطالعه نماييد:

 طراحي سايت دربرابرسئودربرابرشبکه هاي اجتماعي

بازاريابي از طريق توليد محتوا: مردم علاقه زيادي به مطالعه متوني که به آنها اطلاعاتي درباره مسائل مورد علاقه‌شان مي‌دهد دارند. چنانچه شما بتوانيد محتوايي نگارش کنيد که به درد مشتريانتان بخورد، مثلا درباره کالايي که فروشنده آن هستيد اطلاعات جامعي در اختيار مردم بگذاريد، احتمال خريد آنها از شما بيشتر خواهد بود.

به روش‌هاي بالا مي‌توان بازاريابي از طريق ايميل، پيامک تبليغاتي و قرار دادن بنرهاي تبليغاتي در سايتها مختلف را نيز اضافه نمود. دو روش اول را با استفاده از نرم افزار ارسال پيامک و ايميل يا نرم افزار مديريت ارتباط به راحتي هندل نمود.

به هر حال بازاريابي روش بسيار مهمي براي بالا بردن ميزان فروش کالا يا خدمات هر شرکت مي‌باشد و لزوما هم ربطي به اينترنتي بودن آن ندارد. نرم‌افزارهايي نيز در بازار وجود دارند که مي‌توانند روش‌هاي بازاريابي هر شرکت را نظم بخشيده و به کم کردن خطاها و بالا بردن راندمان کار کمک نمايند. نرم افزارهايي نظير نرم افزار مديريت ارتباط با مشتري يا نرم افزار CRM، نرم افزار بازاريابي و نرم افزار باشگاه مشتريان يا نرم افزار وفاداري مشتري از اين دست مي‌باشند. به هر حال بازاريابي از طريق اينترنت قطعا نتيجه بخش بوده اما نحوه انجام اين کار نيز بسيار مهم است. بنابراين چنانچه در اين زمينه اطلاعات کافي نداريد مي‌بايست آن را به شرکت‌ها و افراد متخصص سپرده و هزينه انجام آن را هم بپردازيد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس