امروزه بسياري از شركت ها ساليانه هزينه قابل توجهي جهت توسعه روابط با مشتريان خود خرج ميكنند. استفاده از نرم افزار CRM و نرم افزار بازاريابي حضوري از راه هاي افزايش ارتباط و جذب مشتري بالقوه هستند، اما تعداد كمي از استراتژي هاي شركت ها براي تضمين و حفظ مشتريان مي باشد. روش ديگر اين است براي به دست آوردن مشتريان و وفاداري آنها ارزشي فراتر از ارزش ذاتي محصول يا خدمات خود را به آنها از طريق باشگاه مشتريان ارائه دهند.

 

باشگاه مشتري چيست؟

يك باشگاه مشتري ميتواند به عنوان آغاز يك راه ارتباطي مشتري با شما باشد و با ارائه تخفيفات و پروموشن هاي مختلف به صورت منظم  آنها را به خريد بيشتر هدايت مي كنيم. هدفي كه فعاليت بيشتر مشتريان و افزايش وفاداري آنها با ايجاد يك رابطه عاطفي بين فروشنده و خريدار خواهد بود.

باشگاه وفاداري مشتري يك بيان از فرهنگ شركت شماست و شما را به مشتري نزديك خود خواهد كرد. ارائه برنامه هاي وفاداري به مشتريان و يا اعضاي خود پيام ارزشمندي به آنها ميدهد. با اين توضيحات باشگاه مشتري بايد به معني برنامه هاي وفاداري مشتري ارزش گرا باشد. نياز است باشگاه مشتريان ويژگي هاي خاصي داشته باشد كه آنها را موثرتر و متمايزتر خواهد ساخت. مهم ترين آنها عبارتند شرح زير است:

  • باشگاه و ضوابط آن به صورت برنامه ريزي شده و توسط يك سازمان آغاز مي شود و نه مديريت توسط مشتريان خود
  • باشگاه و ضوابط ارائه ارزش واقعي و فرضي به اعضاي خود با بهينه سازي تركيبي از مزاياي مالي (سخت) و غير مالي (نرم)
  • باشگاه و ضوابط ارائه فرصت ها براي اعضا و شركت حمايت به صحبت كردن با يكديگر
  • باشگاه مشتري مي تواند داده هايي را كه كمك خواهد كرد كه بخش هاي ديگر از شركت حمايت بهبود عملكرد آنها جمع آوري
  • هدف باشگاه مشتري به فعال شدن مشتريان از طريق تشويق آنها به خريد و يا توصيه يك محصول، يك عمل خاص، برقراري ارتباط با باشگاه و غيره

تفاوت بين برنامه هاي وفاداري و فركانس وجود دارد.

  1. وفاداري: 1. وفادار به كشور، دوستان، آرمان يك و بيشتر. 2. نمايش چنين وفاداري.
  2. فركانس: 1. وقوع مكرر. 2. تعداد دفعاتي كه يك رويداد عود در يك دوره معين.

بخش اول نشانه وفاداري مشتري است و بخش دوم كه در حقيقت فركانس است نشاندهنده روند استفاده مشتري از يك محصول يا خدمات است.

وفاداري و فركانس همپوشاني دارند به دليل دفعات استفاده از يك نام تجاري خاص را افزايش مي دهد زماني كه درجه بالايي از وفاداري وجود دارد. هنگامي كه يك سود براي استفاده مكرر از يك محصول يا خدمات وجود دارد، مانند برنامه هاي خطوط هوايي، هتل و اجاره اتومبيل پاداش، وفاداري مي سازد.

آنچه شما بايد در حفظ و ايمني كسب و كار جديد داشته باشيد هزينه دستيابي به مشتريان جديد گران است و معمولا بسيار بالاتر از كسب و كار جديد است عموما توجه كمتري به مشتريان جديد ميشود.مشتريان شمارا شناختند با خدمات يا محصولات شما آشنا شدند و خود را جزو مشتريان شما ميدانند و احتمال بازگشت به شما و خريد يا استفاده از خدمات شما بارها و بارها امكان دارد تكرار شود  آنها با استفاده از محصولاتي كه از شما خريد كرده اند شما را ميشناسند. خدمات خود را درك كنيد. علاوه بر اين، به دليل اين درك، آنها به احتمال زياد به بازگشت به شما و به خريد از شما بارها و بارها تمايل نشان خواهند داد. هزينه كار با اين مشتريان به مراتب كمتر از آني است كه شما در حال حاضر براي پيدا كردن بازارهاي جديد انجام ميدهيد. به اين دلايل برنامه هاي وفاداري كار مي كنند!

 

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس