تا به حال ممكن است بار ها به ذهنتان رسيده باشد كه نرم افزار CRM تهيه كنيد. بارها پيش آمده باشد كه براي سروسامان دادن به كار بازاريابي و فروش و اطلاعات مشتريان برنامه هاي پياده كرده باشيد كه براي مدت كوتاهي عملي شده باشد. وقت گذاشته باشيد براي استعلام قيمت و تصميم درستي براي خريد نرم افزار CRM نگرفته باشيد؟! بازار نرم افزار CRM متنوع ميباشد پس براي انتخاب يك نرم افزار CRM درست، بايد به مواردي توجه كنيد كه در زير به چند مورد اشاره شده است:

 

 

  • مشخص كنيد دقيقا چه مي‌خواهيد:

هر سازمان دلايل مخصوص به خودش را براي خريد نرم افزار CRM دارد. با توجه به تنوع كاربردهاي نرم افزارهاي CRM ، قبل از جستجوي نرم‌‌افزارهاي موجود در بازار، دقيقا مشخص نماييد كدام مزيت از مزاياي نرم‌افزار CRM براي شما مهم است.

چالش‌هاي اصلي كسب و كار خود را در زمينه ارتباط با مشتري شناسايي كنيد و اطمينان حاصل كنيد كه خريد يك نرم افزار CRM، بهترين گزينه براي حل اين مسائل است.

  • به دنبال شركت‌هاي داراي اسم و رسم و معروف نباشيد.

در هر كسب و كاري، اولين يا بزرگترين تامين‌كننده لزوما بهترين نيست. همچنين راضي بودن دوست شما از يك نرم‌افزار به معني مناسب بودن آن براي سازمان شما نيست، نيازهاي شما مي‌تواند متفاوت باشد. شركت‌هاي با اسم و رسم ممكن است نياز‌هاي به روز را درنظر نگيرند و نرم‌افزار را به همان حالت سنتي نگهداشته باشند در حالي كه شركت‌هاي جوان در زمينه نرم‌افزار به نياز هاي روز توجه مي‌كنند.

  • در مسير يافتن نرم‌افزار مناسب، هدف فراموش نشود!

در حين جستجو براي نرم‌افزار مناسب، گزينه‌هايي توجه شما را جلب مي‌كنند كه امكانات قابل توجهي دارند. ولي آيا اين امكانات براي حل مسائل سازماني شما مناسب هستند؟

در تمام مدت جستجو تمام تمركز‌ و توجه شما مي‌بايست بر روي هدف اصلي باشد. هدف چيزي نيست جز حل مساله‌اي كه قرار است اين نرم‌افزار راه‌كار آن باشد. توجه داشته باشيد خريد نرم افزار CRM، هدف نيست، بلكه ابزاري است براي برقراري ارتباط بهتر با مشتريان.

  • ليستي از ويژگي‌هاي مورد نياز تهيه كنيد.

با توجه به تنوع نرم افزار هاي CRM، امكاناتي هم كه اين نرم‌افزار ها در اختيار شما قرار مي‌دهند بسيار زياد است. مشخص كنيد به دنبال چه ويژگي هستيد و آن را دنبال كنيد.

به عنوان مثال اگر به دنبال افزايش فروش هستيد، امكاناتي مانند طبقه بندي مشتريان مفيدتر خواهد بود. اگر در حوزه خدمات پس از فروش نياز به بهبود داريد، به سراغ امكاناتي مانند مركز تماس و رديابي درخواست مشتري برويد.

  • نرم‌افزاري را انتخاب كنيد كه به شما امكان سفارشي سازي مخصوص شما را بدهد.

هر شركتي، مراحل و شرايط خاص خود را براي فروش كالا و ارائه خدمات به مشتريان دارد. در هنگام انتخاب نرم افزار مناسب CRM به اين موضوع توجه داشته باشيد كه آيا مي‌توانيد فرايند خاص خود را با اين نرم افزار پياده كنيد؟

به دنبال نرم افزارهاي انعطاف‌پذير باشيد كه به شما اجازه مي‌دهند تا با توجه به نيازهاي طبقه‌هاي مختلف مشتريانتان، روش‌هاي ارتباطي متفاوتي طراحي كنيد.

  • روش‌هاي طبقه‌بندي و بخش‌بندي مشتريان را در هر نرم‌افزار بررسي كنيد.

بخش‌بندي مشتريان به شما اين امكان را مي‌دهد تا مخاطبان سازمان را به دسته‌هاي مختلف،‌ تفكيك كنيد. با گروه‌بندي مشتريان، خواهيد دانست كدام دسته از آن‌ها آماده خريد هستند و كدام دسته،‌ نياز به كار بيشتر براي متقاعدسازي دارند.

روش‌هاي طبقه بندي و گروه‌بندي هر نرم‌افزار را بررسي كرده و تحقيق نماييد آيا اين روش براي كسب و كار شما مناسب است؟

  • نرم‌افزاري را انتخاب كنبد كه در صرفه‌جويي زمان موفق‌تر عمل مي‌كند

از مهمترين مزاياي نرم افزارهاي مديريت ارتباط با مشتري، صرفه‌ جويي در زمان برقراري ارتباط با مشتريان است. هر چقدر ابزارهاي مربوط به اتوماسيون بازاريابي، اتوماسيون فروش و اتوماسيون خدمات پس از فروش در نرم افزارمورد بررسي قوي‌تر باشد، سرعت انجام كارها بالاتر رفته و ميزان اتكا به نيروي انساني كمتر مي‌شود.

  • نرم افزاري را انتخاب كنيد كه گردش كار داشته باشد.

گردش كار (Work Flow)، ابزاري است كه مي‌توانند يك سري فعاليت پشت سر هم و پر كاربرد را به صورت خودكار اجرا كند. اين كار باعث مي‌شود تا كارشناسان واحدهاي مرتبط با مشتري، وقت خود را به جاي صرف جهت انجام كارهاي دفتري به عميق‌تر كردن رابطه با مشتري و تمركز بر خواسته‌هاي او اختصاص بدهند.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس