چگونه سايت تان را در برابر تغييرات الگوريتم هاي گوگل مصون بداريد

هر آپديتي كه در الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو ايجاد مي‌شود، علي‌الخصوص در مورد آپديت‌هاي الگوريتم مشهور پاندا، يكي از عوامل اصلي ايجاد استرس در هر مدير سايتي مي‌باشد. چرا كه اغلب اين آپديت‌ها همانند زلزله رنكينگ و رتبه سايت شما را بالا پايين كرده و تمام تلاش‌هاي شما را براي افزايش رنكينگ سايت‌تان از بين مي‌برد. از آنجايي كه اين تغييرات اجتناب ناپذير بوده و در برابر آن‌ها كاري از دست شما برنمي‌آيد، اقداماتي هستند كه مي‌توانيد براي كم‌اثر كردن اين تغييرات انجام دهيد. اساسا باور بر اين است كه اگر شما از بهترين روش‌هاي سئو كلاه سفيد استفاده كنيد از اثرات اين آپديت‌ها در امان خواهيد بود، اما واقعيت اينگونه نيست. در اينجا تعدادي پيشنهاد به علاوه چند روش خوب سئو كلاه سفيد داده مي‌شود كه چطور آسيب‌پذيري سايتتان را در برابر تغييرات الگوريتمهاي موتورجستجوگر كاهش دهيد.

به هر حال قبل از اينكه با اين مراحل آشنا شويم، اين را روشن كنيم كه تمامي نوسانات ايجاد شده در ترافيك سايت نتيجه آپديت الگوريتم‌هاي موتور جستجو نيست. اغلب اين نوسانات عادي هستند، مثل نوسانات فصلي كه ناشي از تغيير زمان هستند. كنترل چنين تغييراتي سخت‌تر است زيرا همانند آپديت الگوريتم موتور جستجو، از كنترل شما خارج هستن و براي همين هم آن‌ها را در اينجا توضيح نخواهيم داد.

1. روي كلمات كليدي هدف خود تمركز كنيد

وقتي شما قصد بالا بردن ترافيك ورودي از موتورهاي جستجو را داريد، اولين ايده شما ممكن است اين باشد كه اگر روي كلمات كليدي بيشتري كار كنيد، ترافيك بيشتري هم دريافت خواهيد كرد. اين امر امكان دارد (علي‌الخصوص اگر كلمه‌هاي كليدي خيلي با هم مرتبط نباشند) اما لزوما هم اينطور نمي‌باشد.
شايد تصور كنيد كه وقتي تعداد كلمه‌هاي كليديتان را افزايش دهيد ترافيك سايت را بالا برده‌ايد ولي در واقع اين موضوع برعكس است. اين كلمه‌هاي كليدي جديد كلمات قبلي شما را كمرنگ نموده و در نتيجه ممكن است مقداري از ترافيكي كه قبلا داشته‌ايد را از دست بدهيد. بنابراين قبل از اينكه روي كلمات كليدي جديد برنامه‌ريزي كنيد، هميشه آماده باشيد كه نتايج از حد انتظار شما ضعيف‌تر باشند.

2. استفاده از كلمات كليدي طولاني‌تر (بين دو تا 5 كلمه)

كلمات كليدي طولاني معمولا سرسري گرفته مي‌شوند چرا كه به اندازه همتاهاي كوتاه‌تر خود افزايش ترافيك ندارند. با اين حال، اين كلمات كليدي در برابر تغييرات الگوريتم‌ها تحمل بيشتري از خود نشان مي‌دهند. ترافيك حاصل از كلمات كليدي طولاني ثبات بيشتري دارند زيرا بر سر آن‌ها رقابت كمتري وجود دارد.

3. استفاده از كلمات كليدي با رقابت كمتر

كلمات كليدي كه رقابت بر سر آن‌ها كمتر است مي‌تواند طولاني نباشد ولي در برابر آپديت‌هاي موتور جستجو هم آسيب‌پذيري كمتري دارد. توضيح اين موضوع هم ساده است. مثلا اگر 10 تا سايت براي يك كلمه كليدي با هم رقابت كنند، حتي اگر گوگل الگوريتم‌هايش را آپديت كند و نتايج تغيير كنند، بدترين اتفاقي كه ممكن است براي شما بيفتد اين است كه در رده دهم قرار بگيريد، كه خيلي بهتر از اين است كه در بين صد سايت دوم باشيد؛ اتفاقي كه امكان دارد براي كلمات كليدي كه صدها سايت بر سر آن‌ها رقابت مي‌كنند بيفتد.

4. آپديت محتواي سايت به صورت مرتب

فواصل طولاني بين پست‌هاي جديد مي‌تواند منجر به دفن سايت شما شود! حتي در مورد كلمات كليدي كه هميشه سايت شما را در رتبه خوب قرار مي‌دهند و حتي اگر الگوريتم‌هاي گوگل به هيچ عنوان آپديت نشوند. از آنجايي كه زمان مي‌برد تا يك پست جديد به رتبه خوبي دست پيدا كند، نمي‌توانيد با گذاشتن مطالب جديد جلوي اين تغييرات را راحت و دائمي بگيريد. اما محتواي جديد مثل خون تازه‌اي در رگ‌هاي سايت است و باعث آوردن ترافيك و ورودي مي‌شود. همانطور كه بارها ذكر شد، بهتر است هر هفته يا حتي هر ماه يك‌بار مطلب جديد گذاشته شود تا اينكه ماه‌ها محتواي سايت تغيير نكرده و بعد در يك زمان 20 مطلب جديد گذاشته شود.

5. گرفتن بك‌لينك فقط از سايت‌هاي قدرتمند

روزگاري كه هر بك‌لينكي خوب بود به تاريخ پيوست. در حال حاضر لينك‌هاي موجود در سايت‌هاي ضعيف يا غير مرتبط مي‌تواند آسيب بدي به سايت شما وارد كند. به همين دليل مي‌بايست از سايت‌هايي با رتبه بالاتر لينك گرفته شود. علاوه بر اسمي كه اين سايت‌ها در كرده‌اند، رتبه خود را همواره حفظ مي‌كنند و در نتيجه رتبه سايت شما هم كمتر تحت تاثير قرار مي‌گيرد. همچنين زماني كه يك ليست از سايت‌هاي درجه يك لينكي را قرار مي‌دهند براي نگه‌داشتن رتبه خودشان آن لينك را كمتر حذف مي‌كنند.
براي جلوگيري از لينك شدن توسط سايت‌هاي ضعيف، مي‌توانيد از ابزارهاي متنوعي براي كشف اينكه چه سايتي شما را لينك كرده است استفاده كنيد. زماني كه به لينكي كه آن را نمي‌خواهيد برخورد كرديد با مدير سايت مورد نظر تماس گرفته و از او بخواهيد تا لينك شما را حذف كند.

6. تبليغات در رسانه‌هاي اجتماعي

ضرب‌المثلي هست كه مي‌گويد تمام تخم‌مرغ‌هاي خود را در يك سبد قرار ندهيد. لازم نيست تمام ترافيك خود را از موتورهاي جستجو به دست بياوريد. زماني كه شروع به متنوع كردن منابع ترافيكي خود مي‌كنيد، اولين گزينه استفاده از سيستم PPC (Pay per click) يا پرداخت به ازاي هر كليك مي‌باشد كه هزينه‌بر است اما معمولا ترافيك هدف‌دار به سايت مي‌آورد و گزينه دوم رسانه‌هاي اجتماعي هستند. سايت‌هايي نظير فيس‌بوك، توئيتر، تامبلر و غيره رايگان هستند و مي‌توانند براي شما ترافيك زيادي در بر داشته باشند، البته به شرطي كه پست‌هاي شما عمومي باشند. به‌هر حال، ترافيك ورودي شبكه‌هاي اجتماعي معمولا هدف‌دار نيستند ولي راه فرعي با دوامي هستند.
ممكن است سايت شما گاهي از تغييرات الگوريتم هاي موتورهاي جستجو نفع ببرد، چرا كه اين تغييرات رقباي شما را پايين‌تر كشيده و شما بدون هيچ تلاشي در رتبه جستجوي بالاتري قرار ‌مي‌گيريد، اما اين شانس بسيار ضعيف است و نمي‌شود روي آن حساب كرد. اگر نمي‌خواهيد تاثيرات منفي تغييرات الگوريتم را خيلي تجربه كنيد، بايد بسيار فعال بوده و مواردي را كه در اين مقاله گفته شد را به كار بگيريد. متاسفانه حتي با وجود اين كارها هنوز هم نمي‌شود گفت كه شما كاملا در امان هستيد اما حداقل اين دلداري را مي‌شود داد كه شما آنچه بايد را انجام داده‌ايد.

مقالات مرتبط :

درخواست تماس