نرم افزار حسابداري

نرم افزار حسابداري، نرم افزاري است كه تراكنش‌هاي مالي يك شركت را نظير حساب‌هاي پرداختني و دريافتني، حقوق و تراز آزمايشي ثبت و پردازش مي‌كند. اين نرم‌افزار به عنوان سيستم اطلاعات مالي عمل مي‌كند و ممكن است توسط خود اعضاي يك شركت نوشته و توسعه يافته باشد، يا از يك شركت توليد كننده خريداري شود و يا سيستم خريداري شده‌اي باشد كه در داخل شركت توسعه مي‌يابد. همچنين يك نرم افزار حسابداري مي‌تواند به صورت آنلاين و تحت وب عمل كند، و دسترسي به آن در هر زماني از هر جايي كه به اينترنت متصل است امكان پذير باشد، يا به صورت درون شبكه (Local) يا تحت شبكه روي كامپيوترها نصب شده و تنها از طريق همان شبكه قابل دسترسي باشد.

نرم افزارهاي حسابداري بر اساس امكانات، تعداد زيرسيستم‌ها و همچنين قيمت داراي تنوع مي‌باشند. بعنوان مثال نرم‌ افزار حسابداري مالي تنها به ثبت اسناد مالي پرداخته و كليه تراكنش‌هاي يك شركت نظير خريد و فروش، حساب‌هاي جاري و حقوق پرسنل را به صورت آرتيكل هاي حسابداري ثبت مي‌كند، از آن‌ها گزارش تراز مالي تهيه كرده و در نهايت سال مالي را اختتام داده و به پر كردن اظهارنامه مالياتي آن شركت و نوشتن دفاتر روزنامه و كل و معين ختم مي‌گردد. درحالي‌كه نرم‌افزارهاي انبار، خريد و فروش، خزانه‌داري، حقوق و دستمزد و ... نيز وجود دارند كه هر كدام به صورت اختصاصي داراي فرم‌هاي ثبت تراكنش‌هاي مربوطه بوده و گزارشات اختصاصي بيشتري به صورت تعدادي و ريالي ارائه مي‌كنند.

در نرم افزار انبارداري ثبت ورود و خروج كالاي انبار با ثبت رسيد و حواله صورت ميپذيرد و در نهايت انبارگرداني صورت گرفته و قيمت تمام شده كالاها نيز مشخص مي گردد.

در نرم افزار خريد و فروش فاكتورهاي خريد و فروش و قيمت ريالي كالاها ثبت مي شود و گزارشات متنوعي در زمينه كلاهاي فروش رفته و خريداري شده شركت و تسويه شدن يا نشدن فاكتورها اخذ مي گردد.

نرم افزار خزانه داري مخصوص ثبت ورود و خروج پول به بانك و صندوق شركت و ثبت چك ها مي باشد.

در نرم افزار حقوق و دستمزد، قرارداد پرسنل شركت و حكمهاي ايشان ثبت شده و كاركرد ماهانه وارد مي شود و در نهايت فيش حقوقي صادر شده و حقوق و مزاياي نهايي كارمند و بيمه و ماليات او مشخص مي گردد.

تمام اين نرم افزارها را ميتوان به صورت يكپارچه و در كنار هم يا تك تك استفاده نمود.

مقالات مرتبط :

درخواست تماس