طراحي سايت موفق

هدف از طراحي يک وب سايت چيست؟ نشان دادن توانايي‌ها و برتريهاي خود يا شرکت و کسب و کار خود به ديگران به گونه‌اي که آن‌ها را وادار کنيم از خدمات و محصولات ما استفاده کنند و در واقع به عبارت ساده ما را ببينند. اما چه نکاتي را در طراحي سايت خود رعايت کنيم تا در رسيدن به هدفمان موفق بوده و هزينه‌اي را که براي اين کار مي‌کنيم به ما برگردد؟ در اين مقاله قصد داريم نکاتي را اشاره کنيم که ما را در اين امر کمک کند.

  • استفاده از اطلاعات مناسب Proper Information

جهت طراحي يک سايت موفق، داشتن اطلاعات کامل و دسترسي به تمامي جوانب کار و خدمات سايت الزامي مي‌باشد. در ذهن خود سوالاتي مطرح کنيد تا بتوانيد به درک توقع مشتري از سايت خود و رفع نيازهاي وي پي ببريد. بدانيد که هدف از طراحي آن سايت چه مي‌باشد. يک سايت اطلاع رساني با سايت تفريحي با سايت تبليغاتي با سايت آموزشي هر کدام تفاوت‌هاي بي‌شماري داشته و طراحي خاص خود را مي‌خواهند. مخاطبين سايت شما چه کساني از چه جنسيت و گروه سني و با چه مدرک تحصيلي مي‌باشند؟ اين مخاطبان احتمالا به دنبال چه اطلاعاتي در سايت شما مي گردند؟ و ...

  • چينش برنامه براي انجام مراحل کار Planning

حالا که تمامي اطلاعات مورد نياز براي طراحي سايت خود را جمع‌آوري نموده‌ايد، بايد براي آن برنامه چيده و نقشه يا همان site map سايتتان را طراحي کنيد. صفحات سايت را به دو گروه اصلي و فرعي تقسيم کنيد. صفحات اصلي به صورت منو در بالا يا پايين تمامي صفحات سايت وجود دارند و صفحه‌هاي فرعي به صورت زير منو در آن‌ها قرار مي‌گيرند. مثلا صفحه محصولات يک شرکت به عنوان صفحه اصلي و صفحه معرفي هر محصول به عنوان صفحه فرعي طراحي مي‌شود. يا مثلا صفحه مقالات در برابر صفحه هر مقاله. خود را جاي مشتري سايتتان گذاشته و ببينيد در بدو ورود به سايت از صفحه اصلي و سپس منوها و زيرمنوها چه توقعي دارد و چگونه ترتيب و چينش اين‌ها به او براي رسيدن به هدف خود در سايت شما کمک مي‌کند. در اين مرحله از وارد شدن بيش از حد به جزئيات خودداري کرده و يک طرح کلي و خلاصه از سايت خود برآورد کنيد.

  • طراحي صفحات سايت site Design

در اين مرحله با طراح خود (يا چنانچه طراح خودتان هستيد با خودتان) صحبت کرده و در مورد عناصر و ماژول‌هاي طراحي مورد استفاده در سايت تبادل نظر کنيد. در اين مرحله باز هم مهم است که ديد مشتريان سايت را در نظر داشته باشيم. طراحي يک سايت آموزشي با يک سايت موسسه کاري معتبر بايد از چينش و رنگ بندي متفاوتي برخوردار باشد. قراردادن لوگو، بنر، کادربندي‌هاي مختلف براي گذاشتن اطلاعات سايت در آن‌ها و رنگ مورد استفاده در آن اهميت بسيار زيادي دارد. چندين قالب مختلف را به صورت تصويري طراحي کرده و آن ها را با هم مقايسه کنيد تا ببينيد کدامشان براي سايت شما مناسب‌تر مي‌باشد.

  • توسعه سايت Development

حالا به جايي مي‌رسيم که يکي از طراحي‌هاي مرحله قبل مورد نظر ما قرار گرفته، آن را پياده‌سازي و برنامه‌نويسي کرده و سپس در اينترنت آپلود مي‌کنيم تا نتيجه کار خود را ببينيم. اصولا توسعه را از طراحي صفحه اصلي آغاز مي کنند. سپس به سراغ منوها و بعد زير منوها مي‌روند و صفحه به صفحه کار را جلو مي‌برند. البته به طور معمول قالب تمامي صفحات يک وب‌سايت يکسان بوده و فقط چينش عکس‌ها و نوشته‌ها در آن‌ها متفاوت است اما گاهي هم پيش مي‌آيد که بنا به محتواي هر صفحه سايت، قالب و رنگ‌بندي آن هم تغييراتي پيدا مي‌کند. استفاده از زبان‌هاي برنامه نويسي معتبر دنيا نظير ASPX و PHP و طراحي CSSها و XHTML ها به حداکثر کارايي طراحي وب سايت کمک شاياني مي‌کند.

  • تست Test

حالا که سايت با موفقيت در اينترنت آپلود گرديد، نوبت آن است که کليه صفحات آن مورد بررسي قرار گرفته و چينش اطلاعات و کارايي آن بازبيني شود تا ايرادات احتمالي و نکات منفي آن رفع گردد و اسکريپت‌هاي احتمالي به آن اضافه گردد. در ضمن بايد از نحوه صحيح نمايش سايت در مرورگرهاي مختلف اطمينان حاصل کرد. همچنين صحت کدنويسي انجام شده نيز بايد بررسي شده و اين کدها بايد طبق استانداردهاي جهاني باشند. پس از اينکار صفحات وبسايت به سرور اصلي منتقل شده و براي کاربران اينترنتي قابل رويت و براي موتورهاي جستجو قابل بررسي و رتبه‌بندي مي‌شوند.

  • نگهداري و پشتيباني Support

هيچگاه نميتوان گفت که آپلود نهايي سايت، آخرين کار انجام شده بر روي آن مي‌باشد. يک وب‌سايت ممکن است در هر زمان با خطايي روبرو شود، ممکن است علي‌رغم تمامي بررسي‌هاي صورت گرفته در مرحله قبلي ايرادي داشته باشد، ممکن است نياز به افزودن صفحه و اطلاعات داشته باشد، و يا اينکه جهت بهينه‌سازي براي موتورهاي جستجو نياز به اعمال تغييرات بر روي آن باشد. به هر حال براي به روز‌رساني سايت با مطالب و محصولات جديد و رفع ايرادات آن نياز به نگهداري از وب سايت مي‌باشد. البته براي درج مطالب جديد در سايت مي‌توان از سيستم مديريت محتوا يا cms استفاده کرد که به صورت يک پرتال مديريتي در کنار سايت طراحي شده و به محتواي درون آن متصل مي‌باشد. براي بحث سئو و بهينه‌سازي موتورهاي جستجو به دانش تخصصي نياز است که مي‌تواند توسط خود صاحب سايت انجام شده يا از شرکت‌ها و افرادي با اين تخصص خدمات سئو دريافت گردد.

 

بيشتر بخوانيد:

مباني طراحي سايت

مثال‌هايي ساده براي طراحي سايت ريسپانسيو

طراحي سايت بهينه شده و سئو

5 نکته براي ساده‌تر کردن طراحي سايت

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس