طراحي سايت ساده

قانون سادگي! اين قانون يک سايت را شفاف نموده، درهم برهمي و گيج شدن در سايت را کاهش داده و به دستيابي به هدف و نتيجه دلخواه (مثلا بازديد زياد، عضويت و فروش بالاتر) کمک مي‌کند. اما اغلب ساده کردن سايت از ما گريزان است! هر قدر هم که تلاش مي‌کنيم نميتوانيم کار را مثلا شبيه سايت اپل درآوريم. پس يک طراح سايت واقعا نياز به انجام چه کاري دارد؟ در اين مقاله 5 نکته براي شروع ساده‌سازي طراحي سايت شما آورده شده است.

  • فقط روي عناصر ضروري تمرکز کنيد.

شايد با خود بگوييد "البته که بايد روي عناصر ضروري تمرکز کنم، مگر غير از اين است؟!" اما تعداد شگفت‌آوري از وب‌سايت‌ها به اين موضوع توجه نکرده و در نتيجه شمار زيادي عناصر ضروري و غير ضروري را در يک صفحه گرد هم مي‌آورند. مسئله اينجاست که تفاوت گذاشتن بين چيزهاي ضروري و غيرضروري بسيار مشکل است زيرا همه چيز به نظر آدم ضروري مي‌آيد. پس براي اينکه وب‌سايت ساده‌اي طراحي کنيد بايد ميان عناصري که مي‌خواهيد در سايتتان بگذاريد اهم و مهم کرده و آن‌ها را اولويت‌بندي کنيد. مي‌توانيد در اين راه از قانون 20-80 استفاده کنيد. کدام 20 درصد از عناصر موجود در يک صفحه 80 درصد ارزشمند بوده و مردم را به خود جذب مي‌کنند. مسلما اين کار درصد رسيدن به نتيجه نهايي و وادار کردن مردم به ثبت نام در سايت شما و يا خريد از آن را نيز افزايش مي‌دهد، زيرا با حذف چيزهاي غيرضروري حواس مردم کمتر پرت شده و بيشتر به اصل موضوع مي‌پردازند.

 

  • از عناصر غير ضروري خلاص شويد.

در اينجا هم از قانون 20-80 استفاده کنيد. حالا که آن 20 درصد عناصري را که 80 درصد نتيجه را به شما مي‌دهند کشف کرده‌ايد، وقت آن است که تمام عناصر غير ضروري ديگر را حذف کنيد. مثل به اشتراک‌گذاري‌هاي رسانه اجتماعي، نوارهاي کناري، جزئيات متاي پست‌ها (تاريخ، ساعت، نويسنده، تعداد کامنت و غيره) يا لينک‌هاي پايين سايت.

 

  • تعداد صفحات را کاهش دهيد.

بخش بزرگي از ساده کردن طراحي وب سايت شما کمتر کردن صفحات براي گشت و گذار و لينک براي کليک است. تعداد صفحات را به حداقل برسانيد و هر چند صفحه را در يک صفحه خلاصه کنيد. طرز فکر بازديدکنندگان سايتتان را درنظر گرفته و فکر کنيد اگر جاي آنها بوديد به محض ورود به سايت ميخواستيد با چه اطلاعاتي روبرو شويد يا به کجاي سايت برويد يا چه کاري انجام دهيد؟ بعد مطمئن شويد که صفحه شما به سهولت اين‌ها را در اختيار بازديدکننده قرار مي‌دهد و نه بيشتر. صفحات اضافه را به خاطر اينکه فکر ميکنيد به آنها نياز داريد يا وب‌سايتهاي ديگر آنها را دارند در سايت خود قرار ندهيد. کمتر شدن صفحات بيننده را نيز کمتر گيج مي‌کند و او را مدت طولاني‌تري در سايت نگه مي‌دارد.

 

  • محتوايتان را بيشتر در بالاي "فولد" قرار دهيد.

بررسي‌ها نشان داده‌اند که اکثر کاربران اينترنت وقتشان را بيشتر در بالاي فولد صفحه‌هاي اينترنت مي‌گذرانند. (فولد بخشي از صفحه‌ است که بدون اسکرول کردن به پايين در صفحه نمايش ديده مي‌شود.) پس اگر مي‌خواهيد اثربخشي سايتتان را افزايش دهيد، محتواي اصلي و عناصر کال تو اکشن‌هاي خود را بالاي فولد قرار دهيد. براي اين کار بايد عرض هدر سايتتان را که داراي لوگو و منوها است کاهش دهيد تا محتواي بيشتري در بالاي صفحه جا گرفته و ديده شود.

 

  • رنگ بندي سايت‌تان را محدود کنيد.

براي ساده کردن يک سايت نياز به محدود کردن تعداد رنگ‌هاي به کار رفته در سايت مي‌باشد. اين موضوع بستگي زيادي به طراحي شما دارد، اما بهتر است از بيشتر از 2 تا 3 نوع رنگ استفاده نشود. مثلا از رنگ روشن براي بک‌گراند و پشت زمينه و از تيره همان رنگ براي هدر و منوها استفاده شود. چنانچه نوع يا تعداد رنگ‌ها بيشتر از محتواي سايت به چشم بازديدکننده بيايد ديگر سايت شما به آن نتيجه دلخواهتان نخواهد رسيد.

 

خب، هم اکنون شما آماده‌ايد که طراحي سايت خود را ساده‌تر کنيد. حالا سايت‌ خود را با افتخار بيشتري به ديگران نشان مي‌دهيد و مطمئنيد که بازديدکنندگان شما با لذت بيشتري آن را باز کرده و شما را در رسيدن به هدفتان ياري مي‌رسانند.

 

بيشتر بخوانيد:

مباني طراحي سايت

مثال‌هايي ساده براي طراحي سايت ريسپانسيو

طراحي سايت بهينه شده و سئو

چه نکاتي را بايد در طراحي يک سايت موفق در نظر گرفت؟

 

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس