طراحي سايت يک صفحه اي در برابر چند صفحه اي

يکي از نصايحي که هميشه به طراحان وب‌سايت مي‌شود اين است که صفحه سايت را طوري طراحي کنيد که در يک اسکرين قابل نمايش باشد و نياز به اسکرول کردن آن نباشد. اگر محتواي شما از اندازه صفحه نمايش بزرگ تر بود آن را در چندين صفحه قسمت بندي کنيد. به نظر مي‌آيد کساني که چنين عقيده‌اي دارند فکر ميکنند که مردم بيشتر دنبال پيدا کردن و کليک کردن روي يک لينک و رفتن به صفحه بعدي هستند بدون توجه به اينکه صفحه را بايد مرور کنند، تا اينکه به راحتي در يک صفحه به سمت پايين اسکرول کنند و از خواندن مطلب لذت ببرند.

يکي از دلايلي که طرفداران چند صفحه‌اي بودن طراحي سايت به آن اشاره مي کنند اين است که شما مي‌توانيد از روي تعداد صفحاتي که توسط بازديدکنندگان کليک و رويت شده، قضاوت کنيد که محتواي شما چقدر براي خواننده جذاب است. اين کاملا بي ارزش است که طراحان سايت با اين تفکر کليک کردن روي لينک و رفتن به صفحه بعد را براي خواننده داراي مزاحمت بيشتري از اسکرول کردن به پايين مي‌دانند و اينکه مطلب بايد واقعا مفيد باشد تا خواننده‌ها روي لينک کليک کرده و به صفحه بعد بروند.

من به شخصه مظنون به اين موضوع هستم که دليل کوتاه نگه داشتن صفحات بالا بردن شمار آن ها است. قرار دادن يک مقاله در يک صفحه فقط يک صفحه براي سايت شما ايجاد مي کند، اما قسمت کردن آن مقاله به چندين بخش و قرار دادن آن بخش‌ها در صفحات جديد باعث مي‌شود سايت پتانسيل داشتن تعداد بيشتري صفحه را به دست آورد. اين کار علي‌الخصوص براي سايت‌هايي که تبليغات نمايش مي‌دهند موجب تکرار زياد آگهي و نمايش زياد آن به خواننده و بازديد کننده مي‌شود.

بنا به دلايل زير شکستن بک مقاله يا مطلب آموزشي به چندين بخش کاري بيهوده و بي خود مي‌باشد:

  • تعداد بيشتري لينک براي کليک کردن به وجود مي‌آيد.
  • زمان بيشتري براي لود شدن صفحه بعد و ارائه ادامه مطلب صرف مي‌شود.
  • براي پرينت گرفتن کل مطلب به مشکل برخورده مي‌شود.
  • چون محتوا به طور کامل در يک صفحه نيست جستجو در ميان آن به درستي صورت نمي‌پذيرد.
  • محتوا به طور کامل باز نمي‌شود و براي دسترسي به قسمت خاصي از مطلب بايد صفحات زيادي را پس و پيش کرد.
  • براي ذخيره مطلب هم بايد صفحات زيادي را ذخيره نمود.

اگر محتواي يک صفحه آموزشي و داراي تصاوير گرافيکي با حجم بالايي باشد، چنانچه طراح بخواهد لود صفحه را آسان‌تر کند مي‌تواند مطلب را به دو- سه صفحه تقسيم بندي کند. اما باز هم اندازه اين صفحه‌ها بيشتر از صفحه نمايش و اسکرين مي‌باشد و تعداد آن هم بيش از حد معمول نيست. در واقع حجم صفحه باعث تعدد آن شده است نه اندازه صفحه.

اگر شما هم يک طراح سايت هستيد، بهتر است فکر کنيد که دوست داريد تمام يک مطلب را در يک صفحه بخوانيد يا آن را در بيش از دو صفحه بيابيد. بعد تصميم بگيريد که براي طراحي سايت خود از کدام روش استفاده کنيد. حتما صفحه خود را از نظر حجمي بررسي کرده و نگذاريد از يک حد بيشتر شود، اين کار به سرعت لود صفحه‌ها و در نهايت سايت شما کمک شاياني کرده و روي سئو و بهينه سازي سايت شما تاثير مثبتي مي‌گذارد. همانطور که افزايش تعداد صفحات سايت اگر محتواي هر صفحه به اندازه کافي مفيد نباشد روي سئو تاثير منفي خواهد داشت.

 بيشتر بخوانيد:

مباني طراحي سايت

مثال‌هايي ساده براي طراحي سايت ريسپانسيو

طراحي سايت بهينه شده و سئو

چه نکاتي را بايد در طراحي يک سايت موفق در نظر گرفت؟

5 نکته براي ساده‌تر کردن طراحي سايت

 

 

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس