طراحي سايت با کيفيت

براي آنکه بخواهيد سايتي با بهترين کيفيت طراحي کنيد، بايد از جديدترين استانداردهاي برنامه نويسي وب استفاده نماييد.

از HTML 5 استفاده کنيد

طراحي و نوشتن صفحات خود با آخرين استانداردهاي HTML 5 شما را تا حد امکان به عالي بودن نزديک مي‌کند. همه صفحات HTML بايد داراي جزء <!DOCTYPE> باشند تا مشخص کنند که با استفاده از کدام ورژن HTML کدنويسي شده‌ اند. اين جزء به بروزر شما اطلاعات مهمي ارائه مي‌دهند تا بروزر بتواند صفحه شما را سريع‌تر و استوارتر رندر کند و نشان دهد. اين تگ همچنين باعث اعتبار سنجي نرم افزاري مي‌شود تا مطابقت و ترکيب صفحات شما را چک کند:

<!DOCTYPE html>

از فايلهاي CSS جداگانه استفاده کنيد

استفاده از برگه‌هاي پشت سر هم و مشبک يا همان CSS ارجح ترين راه براي جدا کردن قالب صفحه از محتواي آن در صفحات اينترنتي با کيفيت است. استفاده از CSS کيفيت وب سايتها را بالا برده و قابليت خوانده شدن آن ها را براي بسياري از مرورگرهاي مختلف افزايش مي‌دهد.

استايل هايي نظير اندازه، فونت ها، رنگ ها و غيره بايد خارج از صفحات وب در فايلهاي CSS جداگانه مشخص و تعيين شوند. استفاده از فايلهاي CSS جداگانه به کاهش قيمت توسعه طراحي سايت شما نيز کمک مي‌کند. با استفاده از يک فايل CSS جداگانه ميتوانيد استايل و شکل اجزاي HTML را با دوباره نويسي يک خط از کدها تغيير دهيد. اگر از CSS درون صفحات خود استفاده کنيد مجبوريد تمام صفحات را ويرايش کنيد.

اعتبار اينترنتي

يک "اعتبار سنج" برنامه نرم افزاري ‌اي است که ميتواند صفحات وب شما را با استانداردهاي وب چک و مقايسه کند. زماني که از "اعتبار سنج" براي چک کردن کدهاي CSS و HTML استفاده شود، "اعتبار سنج" ليستي از ايرادات را بر اساس استاندارد منتخب شما پيدا مي‌کند. حتما مطمئن شويد که پيش از انتشار سايت روي اينترنت از اعتبار سنجي براي تمامي صفحات خود استفاده کرده ايد.

جزء "عنوان"

عنصر <title> يکي از مهمترين اجزاي HTML مي باشد. نقش اصلي آن توضيح محتواي صفحه وب مي باشد. حتي اگر عنوان بخش قابل مشاهده صفحه شما نباشد، وجودش براي کيفيت بخشيدن به صفحه بسيار مهم است به دلايل زير:

  • در ليست موتور جستجو قابل نمايش است.
  • در نوار عنوان مرورگرها قابل مشاهده است.
  • در بوکمارک کاربر نمايش داده مي‌شود.

عنوان بايد تا حد امکان کوتاه و توصيفي باشد. مطمئن شويد که عنوان با محتوا و آنچه کاربر به دنبال آن است منطبق باشد. بدين سان احتمال اينکه کاربر روي لينک شما کليک کرده و وارد سايت شما شود بيشتر است.

اجزاي سرفصل يا هدينگ

جزء <h1> براي توضيح سرفصل اصلي يک صفحه وب استفاده مي‌شود. به اين دليل که بعضي از مرورگرهاي اينترنتي جزء <h1> را با فونت خيلي درشتي نشان مي دهند، بعضي از توسعه دهندگان وب از جزء <h2> به جاي <h1> براي سر فصل اصلي استفاده مي‌کنند. اين موضوع باعث گيج شدن موتورهاي جستجو و نرم افزارهايي که سعي در فهميدن ساختار صفحه وب دارند مي‌شود.

از <h1> براي سرفصل اصلي، و از <h2> و <h3> براي سرفصل‌هاي رده پايين تر استفاده مي شود.

کاراکتر ست ها

تمام استانداردهاي W3C از سال 1996 تا به حال، يک کاراکتر ست را به نام يونيکد مشخص نموده است که از ISO 10646 پيروي مي‌کند. تمامي مرورگرهاي اينترنتي از اين کاراکتر ست در داخل خود استفاده مي‌کنند. اکثر متون و داکيومنت هاي موجود در اينترنت از کارکاتر ست يونيکد استفاده نمي کنند. به همين دليل، مرورگرها و سرورها بايد راهي براي توافق درمورد کاراکتر ست مورد استفاده در اجماعي بين خود داشته باشند. برچسب گذاري هر نوشته با کاراکتر ست مناسب براي کيفيت وب سايت شما بسيار اهميت دارد. براي صفحات HTML خود هميشه از متا تگ زير درون جزء <head> استفاده نماييد:

<meta charset="x">

x را با کاراکتر ستي که دوست داريد استفاده کنيد مثل ISO-8859-1, UTF-8, or UTF-16 جايگزين کنيد.

 

قالب تاريخ

هيچگاه تاريخ را مثل "04-03-02" به کار نبريد. اين نحوه نوشتن تاريخ ميتواند به معناي دوم مارس 2004 يا چهارم مارس 2002 و يا حتي سوم آپريل 2002 باشد!

سازمان استاندارد بين المللي ISO فرمت و قالب بين المللي تاريخ را به صورت "yyyy-mm-dd" تعيين کرده که yyyy سال، mm ماه و dd روز مي باشد. زماني که از اين قالب ISO استفاده مي‌کنيد ميتوانيد انتظار داشته باشيد که بازديدکنندگان بيشتري تاريخ مد نظر شما را متوجه شوند.

 

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس