بوت استرپ يا bootstrap

 

بوت استرپ و تاريخچه آن

Bootstrap يا بوت استرپ را به جرات مي توان محبوب ترين چارچوب و فريم ورک HTML، CSS، و JavaScript دانست که براي طراحي سايت ريپانسيو و واکنش گرا و مناسب موبايل مورد استفاده قرار مي گيرد. بوت استرپ يک ابزار اپن سورس و رايگان است و استفاده از آن بسيار آسان مي‌باشد. در حال حاضر نسخه 3 اين ابزار منتشر شده است و طراحان بسياري در دنيا از آن براي طراحي سايتهاي زيبا و کاربرپسند تر استفاده مي‌کنند.

بوت استرپ در واقع زبانه اي در پوتين ها مي باشد که از آن براي بالا کشيدن پاشنه کفش استفاده مي شود. از آنجايي که بوت استرپ طراحي سايت را بسيار راحت مي‌کند، شايد به خاطر اين معناي لغوي باشد که نام بوت استرپ را روي اين ابزار نهاده اند. ضمن اينکه اين ابزار درواقع يک نوع راه انداز خود به خودي مي باشد که به صورت مستقل عمل کرده و نيازي به منابع ديگر ندارد. از واژه بوت کردن براي راه اندازي خودکار کامپيوتر هم استفاده مي شود.

بوت استرپ براي اولين بار توسط سايت توئيتر جهت پايين آوردن هزينه نگهداري از سايت و رفع مشکل ناسازگاري ابزارهاي ديگر ابداع شد و به خاطر استقبال زياد عموم کاربران و طراحان سايت به صورت سورس باز در اختيار همه گذاشته شد.

کاربرد بوت استرپ در طراحي سايت

بوت استرپ حاوي تعدادي قالب طراحي HTML مبتني بر تکنولوژي CSS مي باشد که براي طراحي سايت براي کامپيوتر و موبايلها و تبلت ها و همچنين اپليکيشن هاي تحت وب مورد استفاده قرار مي گيرد. با استفاده از اين ابزار کدنويسي و طراحي سايت بيش از پيش به هم نزديک شده و علاوه بر بالا بردن سهولت کار، زمان لازم براي انجام پروژه طراحي سايت هم کاهش مي‌يابد. قالب هاي بوت استرپ شامل فرم، عکس، منو، و متون آماده بوده و در آن افزونه هاي جاوا اسکريپت به چشم مي خورد که با ويرايش آن ها ميتوان در سايت جلوه هاي زيبا طراحي نمود. با وجود اينکه بوت استرپ قالبهاي آماده دارد اما براي کار کردن با آن بهتر است با زبانهايي نظير HTML و CSS و JavaScript از قبل آشنايي داشت.

همانطور که مي دانيد دو نوع رويکرد براي طراحي سايت وجود دارد که يکي رويکرد "دسکتاپ محور" است و اولويت طراحي سايت براي کامپيوترهاي خانگي و پي سي مي باشد و ديگري رويکر "موبايل محور" است که به mobile first معروف است و در آن اولويت طراحي سايت با موبايلها و تبلتها مي باشد. رويکرد بوت استرپ براي طراحي سايت "موبايل محور" اولويت بيشتري قائل است.

مزايا و معايب بوت استرپ

نظير هر ابزار و زبان برنامه نويسي ديگر، بوت استرپ هم مزايا و معايب خودش را دارد. از مزاياي اين روش، mobile first بودن آن، سازگاري با اکثر مرورگرهاي اينترنتي موجود، کاربرد بسيار راحت، و ريسپانسيو يا واکنش گرا بودن سايتهاي طراحي شده توسط آن مي باشد. از معايب بوت استرپ مي توان به يک شکل و يک رنگ شدن سايتها و تشابه ظاهري آنها اشاره نمود. در واقع ميتوان گفت تمام سايتهايي که از رنگ مشکي در هدر و رنگ خاکستري در کناره هاي يک پيکسلي و دکمه هايي به رنگ آبي و قرمز استفاده کرده اند توسط بوت استرپ طراحي شده اند. اين تشابه ظاهري موجب عدم تشخيص سايتهاي مختلف و رخداد اشتباهات کاربري مي‌شود. بهتر است از اين ابزار براي راحتي کار و بهبود فضاي مورد استفاده در اينترنت استفاده شده و در کنار آن کمي زيبايي و خلاقيت فردي نيز در سايت به خرج داده شود.

در مقاله هاي بعدي آموزش بوت استرپ و استفاده از آن در طراحي سايت داده خواهد شد.

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس