نرخ فرار از سايت

من براي اولين بار با واژه bounce rate در سايت آلکسا مواجه شدم. به دنبال معني آن رفتم و متوجه شدم که اين کلمه مربوط به نرخ فرار بازديد کننده از سايت من است! کاربراني که پس از ورود به سايت به هر دليلي بدون رفتن به صفحات ديگر و گشت و گذار، از سايت خارج مي شوند. افزايش نرخ اين فرار باعث تاثير منفي روي سئوي سايت مي شود. از نظر موتور جستجوگر، زماني کاربر بدون رفتن به صفحات ديگر از سايت خارج ميشود که مطالب آن برايش مفيد و خواندني نبوده باشد و آن نتيجه اي را که به دنبال آن ميگردد پيدا نکرده باشد. طبيعتا براي موتور جستجو که ميخواهد رضايت کاربرانش را با ارائه بهترين نتيجه جستجو به آنها تامين سازد، اين موضوع يک نکته منفي حساب مي‌شود.

اما دلايل بروز bounce rate چه مي باشد؟ در زير چند دليل براي شما ذکر شده است:

1- تک صفحه اي بودن سايت

در اين حالت موتور جستجو خروج کاربر از سايت تک صفحه اي را به عنوان نرخ فرار از آن در نظر گرفته و موقعيت سايت را متزلزل مي کند.

2- قرار دادن سايت در سايتهاي تبليغات کليکي

بعضي از صاحبان سايتها از اين روش براي افزايش بازديد کننده خود استفاده ميکنند به اين صورت که يک صفحه از سايت خود را در سايتهاي کليکي قرار داده و کاربران ديگر روي آن کليک ميکنند. اين کار شايد باعث افزايش بازديد از سايت بشود اما نرخ bounce rate  را نيز افزايش مي دهد.

3- طراحي سايت نامناسب

چنانچه سايت طراحي زيبا و کاربردي نداشته باشد و کاربر نتواند آنچه مورد نظرش است را در آن پيدا کند، از سايت خارج مي شود.

4- مطالب نامرتبط

خيلي اوقات ميبينيم که موقع جستجو نتيجه اي به ما نشان داده مي شود ولي وقتي وارد سايتش ميشويم با انبوهي از تبليغات مواجه شده بدون آنکه مطلب مورد نظرمان را بيابيم. اين گونه صفحات با استفاده از تگ سازي به صورت تقلبي ما را به سايت خود مي کشانند و در واقع کليک دزدي مي کنند. اما در واقع نرخ فرار از سايت خود را نيز افزايش مي دهند.

5- سرعت پايين سايت

اين دليل هم که کاملا واضح است و اگر کاربر احساس کند سايت براي اون خوب لود نمي شود مسلما آن را ترک خواهد کرد.

براي آنکه نرخ فرار از سايت خود را کاهش دهيد، توصيه هاي زير را به کار ببريد:

  • محتواي جذاب و مفيد براي سايت خود بنويسيد. اين محتوا بهتر است خيلي طولاني نباشد و براي خواننده قابل فهم باشد.
  • از سايتهايي که ترافيک پايين و بي ارزش براي شما ايجاد ميکنند مثل همين سايتهاي کليکي و سايتهاي افزايش بازديد کننده دوري کنيد
  • فايلهاي صوتي و تصويري با اجراي خودکار در صفحات خود قرار ندهيد.
  • در سايت خود نظرسنجي قرار داده و با کاربران و بازديدکنندگان تبادل نظر کنيد

به طور متوسط bounce rate بايد کمتر از 40 درصد باشد. اين نرخ بستگي به عواملي همچون نوع سايت، برند، بازاريابي، نوع صفحات و مکان قرارگيري آنها، هدف کاربران از ورود به سايت و ... دارد.

در اين مقاله سئو با يکي از عوامل تاثير گذار بر روي سئو که معمولا توجه زيادي به آن نمي شود آشنا شديد. مقالات پيشين ما را براي آشنايي هر چه بيشتر با خدمات سئو و انجام آن توسط شخص خودتان مطالعه بفرماييد.

مقالات مرتبط :

درخواست تماس