نرخ فرار از سايت

من براي اولين بار با واژه bounce rate در سايت آلكسا مواجه شدم. به دنبال معني آن رفتم و متوجه شدم كه اين كلمه مربوط به نرخ فرار بازديد كننده از سايت من است! كاربراني كه پس از ورود به سايت به هر دليلي بدون رفتن به صفحات ديگر و گشت و گذار، از سايت خارج مي شوند. افزايش نرخ اين فرار باعث تاثير منفي روي سئوي سايت مي شود. از نظر موتور جستجوگر، زماني كاربر بدون رفتن به صفحات ديگر از سايت خارج ميشود كه مطالب آن برايش مفيد و خواندني نبوده باشد و آن نتيجه اي را كه به دنبال آن ميگردد پيدا نكرده باشد. طبيعتا براي موتور جستجو كه ميخواهد رضايت كاربرانش را با ارائه بهترين نتيجه جستجو به آنها تامين سازد، اين موضوع يك نكته منفي حساب مي‌شود.

اما دلايل بروز bounce rate چه مي باشد؟ در زير چند دليل براي شما ذكر شده است:

1- تك صفحه اي بودن سايت

در اين حالت موتور جستجو خروج كاربر از سايت تك صفحه اي را به عنوان نرخ فرار از آن در نظر گرفته و موقعيت سايت را متزلزل مي كند.

2- قرار دادن سايت در سايتهاي تبليغات كليكي

بعضي از صاحبان سايتها از اين روش براي افزايش بازديد كننده خود استفاده ميكنند به اين صورت كه يك صفحه از سايت خود را در سايتهاي كليكي قرار داده و كاربران ديگر روي آن كليك ميكنند. اين كار شايد باعث افزايش بازديد از سايت بشود اما نرخ bounce rate  را نيز افزايش مي دهد.

3- طراحي سايت نامناسب

چنانچه سايت طراحي زيبا و كاربردي نداشته باشد و كاربر نتواند آنچه مورد نظرش است را در آن پيدا كند، از سايت خارج مي شود.

4- مطالب نامرتبط

خيلي اوقات ميبينيم كه موقع جستجو نتيجه اي به ما نشان داده مي شود ولي وقتي وارد سايتش ميشويم با انبوهي از تبليغات مواجه شده بدون آنكه مطلب مورد نظرمان را بيابيم. اين گونه صفحات با استفاده از تگ سازي به صورت تقلبي ما را به سايت خود مي كشانند و در واقع كليك دزدي مي كنند. اما در واقع نرخ فرار از سايت خود را نيز افزايش مي دهند.

5- سرعت پايين سايت

اين دليل هم كه كاملا واضح است و اگر كاربر احساس كند سايت براي اون خوب لود نمي شود مسلما آن را ترك خواهد كرد.

براي آنكه نرخ فرار از سايت خود را كاهش دهيد، توصيه هاي زير را به كار ببريد:

  • محتواي جذاب و مفيد براي سايت خود بنويسيد. اين محتوا بهتر است خيلي طولاني نباشد و براي خواننده قابل فهم باشد.
  • از سايتهايي كه ترافيك پايين و بي ارزش براي شما ايجاد ميكنند مثل همين سايتهاي كليكي و سايتهاي افزايش بازديد كننده دوري كنيد
  • فايلهاي صوتي و تصويري با اجراي خودكار در صفحات خود قرار ندهيد.
  • در سايت خود نظرسنجي قرار داده و با كاربران و بازديدكنندگان تبادل نظر كنيد

به طور متوسط bounce rate بايد كمتر از 40 درصد باشد. اين نرخ بستگي به عواملي همچون نوع سايت، برند، بازاريابي، نوع صفحات و مكان قرارگيري آنها، هدف كاربران از ورود به سايت و ... دارد.

در اين مقاله سئو با يكي از عوامل تاثير گذار بر روي سئو كه معمولا توجه زيادي به آن نمي شود آشنا شديد. مقالات پيشين ما را براي آشنايي هر چه بيشتر با خدمات سئو و انجام آن توسط شخص خودتان مطالعه بفرماييد.

مقالات مرتبط :

درخواست تماس