طراحي سايت تجاري

طراحي و توسعه يك وب سايت تجاري به نظر راحت مي آيد. محصولات و قيمت آنها را به نمايش مي گذاريم، يك سبد خريد تامين ميكنيم و در نهايت درگاه پرداخت قرار مي دهيم و تمام. اما آيا كاربران به همين راحتي در هر زماني وارد سايت شده و خريد انجام ميدهند؟

استفاده از استايلهاي متفاوت بسيار زيادي ميتواند خريداران قابل توجهي را به سايت ساده طراحي شده شما بياورد. چگونه براي سايت خود برنامه ريزي كنيد تا بازديدكنندگان با سليقه هاي مختلف را در هر زماني به خريداران خود تبديل كنيد؟ در اينجا چند پيشنهاد براي كمك به شما ارائه ميگردد.

خريداران با انگيزه

خريداران با انگيزه نيازي به ديدن تمامي محصولات و توضيحات آن ها ندارند. آنها ميخواهند عكسهاي يك محصول را در رنگها و حالتهاي مختلف ديده و از رضايت مصرف كنندگان قبلي آنها مطمئن شوند تا به آن محصول اعتماد كنند. براي نيل به اين موضوع از عكسها، رنگها، فونتهاي درشت و بزرگ نويسي براي محصولات استفاده كنيد. توضيحات آن محصول را حتي الامكان در پشت زمينه قرار دهيد تا اگر كسي واقعا به آن نياز داشت به سراغ آن برود. مردم دوست ندارند در هنگام خريد راجع به چيزي كه ذهنشان را از خريد منحرف ميكند بشنوند. اگر نظراتي در باب تعريف از محصولتان داريد، آن را در جايي كه قابل ديدن توسط خريدار باشد بگذاريد. يك خريدار ميخواهد با خريد خود اعتبار كسب كند، پس به او اطمينان دهيد كه چيزي كه ميخرد بسيار عالي و با كلاس ميباشد.

خريداران علاقه مند به جزئيات

در مقابل خريداران با انگيزه، خريداران جزئي نگر وجود دارند. آنها ميخواهند قبل از خريد هر چيزي كه ميتوانند از محصول بدانند. آنها ترجيح ميدهند تمامي اطلاعات با فونت و رنگ بندي زيبا در دسترسشان باشد. تمامي جوانب مثبت و منفي را مي سنجند، تمامي جزئيات را مطالعه مي كنند، شبكه هاي اجتماعي و سايتهاي ديگر را به دنبال پيشنهاد بهتر زير و رو ميكنند، و حتي در صورت امكان يك نمونه از محصول را براي تست سفارش مي دهند. براي چنين خريداراني بايد صفحات پرسش و پاسخ، لينكهاي پيشنهادي، خودآموزها، آمار و ارقام و هر اطلاعاتي كه خريد را امكان پذير سازد به راحتي قابل دريافت باشد.

خريداران مردد

راضي كردن اين گونه خريداران كه منتظر يك دليل عالي براي خريد كردن هستند بسيار دشوار است. يك روز آنها چند كالا در سبد خريد قرار ميدهند و بعد آن را رها ميكنند. روز بعد ممكن است تمام كالاهاي سبد خود را بجز يكي از آنها خارج كنند. گاهي هم پيش مي آيد كه خريدشان را كامل ميكنند. هر چند كه اكثر مواقع اين خريداران مردد زمان زيادي را تلف ميكنند.

استفاده از يك فهرست كالاي مورد علاقه بهترين راه براي چنين خريداراني است. بنابراين خريدار مردد ميتواند به جاي پر كردن سبد خريد و بعد رها كردن آن، كالاهايش را به فهرست مورد علاقه اش اضافه كند. پس از آن شما ميتواني براي آنها پيام يادآوري فرستاده يا اجازه دهيد بدانند كه آن كالاها چه زماني حراج شده اند. كوپنهاي تخفيف زماني و حراج ها نيز ميتوانند در انتقال اين فهرست به سبد خريد موثر باشند. با القاي حس اضطرار به خريدار با گذاشتن زمان محدود و دوره كوتاه براي تخفيفات هم ميتوانيد اين خريداران را به خريد ترغيب كنيد.

خريداران بي حس

يك سايت تجاري يا فروشگاه اينترنتي داراي انتخاب هاي بسيار به نظر ايده عالي مي آيد. مشكل آنجاست كه بسياري از بازديدكنندگان بي حس هستند! كساني كه به دنبال جنسي خاص مي گردند، ميتوانند آن را يافته و انتخاب كنند. اما الباقي بازديدكنندگان فقط در سايت ميچرخند بدون آنكه بدانند به دنبال چه چيزي هستند.

تعدادي از فيلترها ميتوانند به شما كمك كنند تا مشكل انتخاب اين خريداران بي حس را حل كنيد. به خاطر داشته باشيد كه خريداران شما به شما براي انتخاب كالا براي آنها تكيه ميكنند. اول از كالايي كه پيشنهاد ميكنيد مطمئن شويد كه خريداران با برند و ديد شما منطبق باشند و سپس فيلتر "پيشنهاد خريد" درست كنيد كه بتواند چنين خريداراني را به سايت شما آورده و وادار به خريد كند.

 

در اين مقاله به اختصار پيرامون چند تيپ مشتري و نحوه طراحي سايت تجاري براي جلب نظر آنها صحبت شد. مسلما تيپهاي بيشتري از خريداران وجود دارند كه بايد در طراحي فروشگاه اينترنتي خود آنها را نيز در نظر داشت. پس همواره آنها را شناسايي كرده و امكانات و ويژگيهاي جديدي به سايت خود اضافه كنيد تا از فروش موفقي برخوردار باشيد.

 

محصولات مرتبط :مقالات مرتبط :

درخواست تماس