چگونه سایت تان را در برابر تغییرات الگوریتم های گوگل مصون بدارید

هر آپدیتی که در الگوریتم‌های موتورهای جستجو ایجاد می‌شود، علی‌الخصوص در مورد آپدیت‌های الگوریتم مشهور پاندا، یکی از عوامل اصلی ایجاد استرس در هر مدیر سایتی می‌باشد. چرا که اغلب این آپدیت‌ها همانند زلزله رنکینگ و رتبه سایت شما را بالا پایین کرده و تمام تلاش‌های شما را برای افزایش رنکینگ سایت‌تان از بین می‌برد. از آنجایی که این تغییرات اجتناب ناپذیر بوده و در برابر آن‌ها کاری از دست شما برنمی‌آید، اقداماتی هستند که می‌توانید برای کم‌اثر کردن این تغییرات انجام دهید. اساسا باور بر این است که اگر شما از بهترین روش‌های سئوی کلاه سفید استفاده کنید از اثرات این آپدیت‌ها در امان خواهید بود، اما واقعیت اینگونه نیست. در اینجا تعدادی پیشنهاد به علاوه چند روش خوب سئوی کلاه سفید داده می‌شود که چطور آسیب‌پذیری سایتتان را در برابر تغییرات الگوریتمهای موتورجستجوگر کاهش دهید.

به هر حال قبل از اینکه با این مراحل آشنا شویم، این را روشن کنیم که تمامی نوسانات ایجاد شده در ترافیک سایت نتیجه آپدیت الگوریتم‌های موتور جستجو نیست. اغلب این نوسانات عادی هستند، مثل نوسانات فصلی که ناشی از تغییر زمان هستند. کنترل چنین تغییراتی سخت‌تر است زیرا همانند آپدیت الگوریتم موتور جستجو، از کنترل شما خارج هستن و برای همین هم آن‌ها را در اینجا توضیح نخواهیم داد.

1. روی کلمات کلیدی هدف خود تمرکز کنید

وقتی شما قصد بالا بردن ترافیک ورودی از موتورهای جستجو را دارید، اولین ایده شما ممکن است این باشد که اگر روی کلمات کلیدی بیشتری کار کنید، ترافیک بیشتری هم دریافت خواهید کرد. این امر امکان دارد (علی‌الخصوص اگر کلمه‌های کلیدی خیلی با هم مرتبط نباشند) اما لزوما هم اینطور نمی‌باشد.
شاید تصور کنید که وقتی تعداد کلمه‌های کلیدیتان را افزایش دهید ترافیک سایت را بالا برده‌اید ولی در واقع این موضوع برعکس است. این کلمه‌های کلیدی جدید کلمات قبلی شما را کمرنگ نموده و در نتیجه ممکن است مقداری از ترافیکی که قبلا داشته‌اید را از دست بدهید. بنابراین قبل از اینکه روی کلمات کلیدی جدید برنامه‌ریزی کنید، همیشه آماده باشید که نتایج از حد انتظار شما ضعیف‌تر باشند.

2. استفاده از کلمات کلیدی طولانی‌تر (بین دو تا 5 کلمه)

کلمات کلیدی طولانی معمولا سرسری گرفته می‌شوند چرا که به اندازه همتاهای کوتاه‌تر خود افزایش ترافیک ندارند. با این حال، این کلمات کلیدی در برابر تغییرات الگوریتم‌ها تحمل بیشتری از خود نشان می‌دهند. ترافیک حاصل از کلمات کلیدی طولانی ثبات بیشتری دارند زیرا بر سر آن‌ها رقابت کمتری وجود دارد.

3. استفاده از کلمات کلیدی با رقابت کمتر

کلمات کلیدی که رقابت بر سر آن‌ها کمتر است می‌تواند طولانی نباشد ولی در برابر آپدیت‌های موتور جستجو هم آسیب‌پذیری کمتری دارد. توضیح این موضوع هم ساده است. مثلا اگر 10 تا سایت برای یک کلمه کلیدی با هم رقابت کنند، حتی اگر گوگل الگوریتم‌هایش را آپدیت کند و نتایج تغییر کنند، بدترین اتفاقی که ممکن است برای شما بیفتد این است که در رده دهم قرار بگیرید، که خیلی بهتر از این است که در بین صد سایت دوم باشید؛ اتفاقی که امکان دارد برای کلمات کلیدی که صدها سایت بر سر آن‌ها رقابت می‌کنند بیفتد.

4. آپدیت محتوای سایت به صورت مرتب

فواصل طولانی بین پست‌های جدید می‌تواند منجر به دفن سایت شما شود! حتی در مورد کلمات کلیدی که همیشه سایت شما را در رتبه خوب قرار می‌دهند و حتی اگر الگوریتم‌های گوگل به هیچ عنوان آپدیت نشوند. از آنجایی که زمان می‌برد تا یک پست جدید به رتبه خوبی دست پیدا کند، نمی‌توانید با گذاشتن مطالب جدید جلوی این تغییرات را راحت و دائمی بگیرید. اما محتوای جدید مثل خون تازه‌ای در رگ‌های سایت است و باعث آوردن ترافیک و ورودی می‌شود. همانطور که بارها ذکر شد، بهتر است هر هفته یا حتی هر ماه یک‌بار مطلب جدید گذاشته شود تا اینکه ماه‌ها محتوای سایت تغییر نکرده و بعد در یک زمان 20 مطلب جدید گذاشته شود.

5. گرفتن بک‌لینک فقط از سایت‌های قدرتمند

روزگاری که هر بک‌لینکی خوب بود به تاریخ پیوست. در حال حاضر لینک‌های موجود در سایت‌های ضعیف یا غیر مرتبط می‌تواند آسیب بدی به سایت شما وارد کند. به همین دلیل می‌بایست از سایت‌هایی با رتبه بالاتر لینک گرفته شود. علاوه بر اسمی که این سایت‌ها در کرده‌اند، رتبه خود را همواره حفظ می‌کنند و در نتیجه رتبه سایت شما هم کمتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همچنین زمانی که یک لیست از سایت‌های درجه یک لینکی را قرار می‌دهند برای نگه‌داشتن رتبه خودشان آن لینک را کمتر حذف می‌کنند.
برای جلوگیری از لینک شدن توسط سایت‌های ضعیف، می‌توانید از ابزارهای متنوعی برای کشف اینکه چه سایتی شما را لینک کرده است استفاده کنید. زمانی که به لینکی که آن را نمی‌خواهید برخورد کردید با مدیر سایت مورد نظر تماس گرفته و از او بخواهید تا لینک شما را حذف کند.

6. تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی

ضرب‌المثلی هست که می‌گوید تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید. لازم نیست تمام ترافیک خود را از موتورهای جستجو به دست بیاورید. زمانی که شروع به متنوع کردن منابع ترافیکی خود می‌کنید، اولین گزینه استفاده از سیستم PPC (Pay per click) یا پرداخت به ازای هر کلیک می‌باشد که هزینه‌بر است اما معمولا ترافیک هدف‌دار به سایت می‌آورد و گزینه دوم رسانه‌های اجتماعی هستند. سایت‌هایی نظیر فیس‌بوک، توئیتر، تامبلر و غیره رایگان هستند و می‌توانند برای شما ترافیک زیادی در بر داشته باشند، البته به شرطی که پست‌های شما عمومی باشند. به‌هر حال، ترافیک ورودی شبکه‌های اجتماعی معمولا هدف‌دار نیستند ولی راه فرعی با دوامی هستند.
ممکن است سایت شما گاهی از تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجو نفع ببرد، چرا که این تغییرات رقبای شما را پایین‌تر کشیده و شما بدون هیچ تلاشی در رتبه جستجوی بالاتری قرار ‌می‌گیرید، اما این شانس بسیار ضعیف است و نمی‌شود روی آن حساب کرد. اگر نمی‌خواهید تاثیرات منفی تغییرات الگوریتم را خیلی تجربه کنید، باید بسیار فعال بوده و مواردی را که در این مقاله گفته شد را به کار بگیرید. متاسفانه حتی با وجود این کارها هنوز هم نمی‌شود گفت که شما کاملا در امان هستید اما حداقل این دلداری را می‌شود داد که شما آنچه باید را انجام داده‌اید.

درخواست تماس